Як обрати сімейного лікаря

Сімейний лікар — твій перший контакт, коли ти маєш будь-які зміни самопочуття. Добре, коли цей лікар або лікарка будуть знати твою історію та спосіб життя, щоб точніше діагностувати чи скеровувати до інших фахівців.

Illustration

Сімейник — твій своєрідний менеджер з питань здоров’я. Знайти свого сімейного лікаря можна різними шляхами. Ти можеш записатися до лікаря на першу консультацію, познайомитися й лише після цього укласти декларацію.

Де знайти сімейного лікаря:

  Запитай рекомендацію в рідних, друзів, побратимів і посестер.
  Дізнайся, чи є сімейні лікарі, з якими можна укласти декларацію, у закладах охорони здоров’я поряд з твоїм місцем проживання.
  Через систему Helsi
  В інтернеті ти можеш знайти лікаря в приватній клініці, де мають право надавати послуги по договорах з НСЗУ.

Коли ти знайдеш потрібного кандидата, зверни увагу на:

 • 1

  Освіту

  — Фахівець повинен мати медичну освіту з відповідною спеціалізацією;— Бажана постійна додаткова освіта лікаря — підвищення кваліфікації. Така освіта може бути пов’язаною також з психологією та сферою психічного здоров’я.

 • 2

  Спілкування при першому контакті

  — Лікар приймає пацієнтів в консультаційному кабінеті або в медичному закладі;— Лікар озвучує умови консультування: час і оплату у випадку приватного консультування;— Уникай подвійних стосунків: коли ви з лікарем є друзями, ріднею або працюєте в одному місці, вчитись разом, бути в ролях студента або викладача один одному тощо. Це може впливати на твою щирість, а лікареві важливо знати максимально широку інформацію про ваш стан та причини погіршення стану.

 • 3

  Свої відчуття

  — Сімейний лікар має розібратись в причинах твого самопочуття і врахувати різні аспекти вашого життя. Сімейний лікар не має бути для тебе психологом, але відчуття комфорту під час консультації є важливим. Пам’ятай, що за будь-яких умов лікар не може тебе оцінювати чи осуджувати.— Мова, якою з тобою спілкується сімейний лікар, має бути зрозумілою. Якщо ти чогось не розумієш — це Ок попросити пояснити це менш науково.— Пам’ятай, що ти завжди маєш право відмовитись від послуги одного лікаря та підписати декларацію з іншим, якщо якість послуг тебе не влаштовує.— Сімейний лікар має рекомендувати звертатись до профільних спеціалістів, наприклад до психіатра у разі якщо, наприклад, є підозра депресивного розладу, а не прописувати таке лікування самостійно.

 • 4

  А також зауваж на:

  — Дотримання етичних норм;— Чи не дає лікар порожніх обіцянок;— Чи має сімейний лікар чіткі професійні межі;— Чи розказує сімейний лікар про психіатрію та про психотерапію та додаткові можливості підтримки психічного здоров’я, якщо ти приходиш зі скаргами у цій галузі;— Чи лікар пояснює, що відбувається та який план вашого лікування.

Illustration

Підготовка до зустрічі з сімейним лікарем

Якщо у тебе немає підписаної декларації з сімейним лікарем, то тримай алгоритм, який допоможе знайти собі сімейного лікаря.

Illustration

Як обрати психолога. Ознаки хорошого фахівця

Ми зібрали для декілька порад, на що звернути увагу, коли обираєш психолога.

Illustration

Як обрати психотерапевта

Якщо ти розумієш, що тобі потрібна підтримка психотерапевта, то наступним кроком потрібно обрати конкретного фахівця, що працює саме з твоєю проблемою.

Illustration

Як обрати психіатра – ознаки хорошого фахівця

Ми зібрали декілька ознак, які допоможуть тобі обрати фахового психіатра та наважитися на прийом.