Прості речі, які допомагають нашому психічному здоров’ю бути OK

Мозок залучений до всіх процесів життєдіяльності, як і будь-який інший орган: наприклад, шлунок, легені, серце. У цій статті ми зібрали декілька порад з піклування про своє психічне здоров'я, які можуть бути знайомими тобі з дитинства, адже інколи найпростіші речі допомагають почуватися краще. Тож, аби подбати про власне психічне здоров’я, варто звернути увагу на такі речі:

1

Збалансоване харчування

Food policies for physical and mental health

Illustration

Для гарного функціонування нашого організму в цілому та нервової системи зокрема, необхідно отримувати всі корисні речовини. Усі жири, білки, вуглеводи, вітаміни та інші елементи необхідні для якісного обміну речовин й беруть участь в регуляції твого настрою. Тому так важливо дотримуватись рекомендацій щодо збалансованого харчування і пам’ятати, що психічне здоров’я та фізичне здоров’я не можуть існувати одне без одного.

2

Фізичні навантаження

Domain-Specific Physical Activity and Mental Health: A Meta-analysis

Illustration

Регулярне фізичне навантаження є одним з найкращих способів справлятись з щоденним стресом і підтримувати імунітет. Не обов’язково одразу тягати 100-кілограмову штангу чи бігати марафон – для доброго самопочуття достатньо регулярної руханки чи пробіжки тривалістю до 30 хвилин. Зрештою, коли твоє тіло не болить, покращується й емоційний стан.

3

Налагоджений режим сну

Джон Півер, директор лабораторії системної нейробіології в Університеті Торонто, і Браян Дж. Мюррей, директор лабораторії сну в Центрі наук про здоров'я Саннібрука, говорять:
Функція сну спантеличує вчених протягом тисячоліть, але сучасні дослідження дають нові підказки про те, що він робить як для розуму, так і для тіла. Сон відновлює енергію клітин організму, очищає мозок від відходів, підтримує навчання та пам’ять. Він навіть відіграє життєво важливу роль у регулюванні настрою, апетиту та лібідо.

Тобто, під час сну наш мозок вирішує багато задач, які не може вирішувати вдень: переробляє та інтегрує інформацію, виводить токсичні речовини з організму та робить ще безліч корисних для нас речей.

4

Добрий відпочинок

Mental health effects of long work hours, night and weekend work, and short rest periods

Illustration

Для кращої роботи нашого мозку необхідно вчасне перезавантаження. Тому працювати 24/7 — дуже погана ідея, що призводить до виснаження нашої нервової системи та зменшення нашої продуктивності. Дай собі відпочити ввечері після роботи та нічого не робити у вихідні. Протягом цього часу твій мозок розвантажиться та накопичить ресурс на розв’язання нових задач.

5

Проводь достатньо часу з людьми, що тебе підтримують і приймають

Friendship and mental health

Illustration

Добрі стосунки з іншими людьми надають нам багато внутрішнього ресурсу та покращують наш емоційний стан. Тож, шукай та оточуй себе хорошими людьми, з якими тобі цікаво й легко.

6

Режим дня та планування

Планування — важлива навичка, що дозволяє реалістично оцінювати свої можливості та розподіляти час і навантаження. А коли ти дотримуєшся режиму, то твій організм також не потрапляє в аврал і легко адаптується до щоденних викликів.

7

Зберігай активність

Illustration

Витрачай хоча б частину свого часу прості речі, які приносять задоволення. Це може бути щось зовсім просте: прогулянки, читання книг, біг, гра з дітьми або навіть чищення зброї. Головне — отримати трохи радості в процесі.

Illustration

Методи самодопомоги

Ти можеш себе підтримати різними способами, якщо з якоїсь причини не можеш або не хочеш звертатись по підтримку до фахівця. Проте, нагадуємо, що такі вправи будуть лише полегшувати симптоми.

Illustration

Оціни свій стан

Короткий чекліст, який допоможе оцінити твій стан. Подивись список і відзнач, чи ти відчуваєш якісь з симптомів. Якщо хоча б один з них ти переживаєш вже понад два тижні, подумай про звернення до фахівця з психічного здоров’я.

Illustration

Які є фахівці. До кого з якими симптомами йти.

Ти знаєш, що є психологи, психотерапевти та психіатри. А чи знаєш ти, чим відрізняються їхні спеціальності та з якими запитами йти до кожного з цих фахівців.

Illustration

Як обрати психолога. Ознаки хорошого фахівця

Ми зібрали для декілька порад, на що звернути увагу, коли обираєш психолога.