Перерозподіл ролей у сім’ї

Ти чекаєш на кохану людину з фронту і водночас долаєш низку випробувань. Окрім тривоги за неї зростає побутовий тягар. Ми зібрали поради, які допоможуть тобі піклуватися про себе та пройти ці часи.

  • Illustration

    Олена СігутаПсихотерапевтка ГО Вільний вибір

Повсякденні справи, соціальні контакти, турбота про дітей, батьків, домашніх тварин лягають на твої плечі. Клопотам немає кінця: погодувати, вчасно вкласти спати, вислухати, втішити, сплатити рахунки, зводити до лікаря, прибрати, купити продукти, навчитися кермувати автівкою, вкотре пояснити, що відбувається, заспокоїти. Крім цього, є робота, волонтерство, важливі рішення, які тепер потрібно ухвалювати самостійно. На їхнє обговорення не хочеться витрачати цінні хвилини розмови. Шалене навантаження стає звичним, буденним.
Такий устрій присутній в українському культурному коді: чоловік козакує, дружина господарює. Нині цей розподіл не має гендерного забарвлення, та головне зберігається: хтось із родини боронить землю, хтось — тримає дім.
У тебе виникають питання: 1. Що це означає для моєї родини. Які матиме наслідки для стосунків. 2. Як мені з цим бути. Як не втратити здатність виконувати всі обов’язки.
Відповідь на перше дасть розуміння і мотивацію для рішень, пов’язаних із другим.

Що це означає для моєї родини. Які матиме наслідки для стосунків.

Нині є безліч моделей родинного устрою. Наприклад:

    Подружжя все робить разом
    Робить той чи та, хто має час
    Хтось вирішує зовнішні питання, хтось — внутрішні
    Хтось керує всім, хтось підтримує та виконує

Тому зміни в родинах будуть різні. Спільним є головне: участь у родинних справах тих, хто на фронті, значно зменшується. Натомість навантаження на тих, хто залишилися, відчутно зростає. Зокрема, за повномасштабного вторгнення кожна родина зіткнулася з новими викликами. Нагальних справ і цивільних питань стало більше. Однак людей, які можуть їх вирішити — менше.
Спочатку ти можеш відчувати холод і занадто багато простору навколо себе. Проте люди здатні адаптовуватися до змін і обставин. Тому з часом ти опановуєш цей простір, почуваєшся господарем чи господинею, повертаєш собі відчуття контролю й комфорту (наскільки це тепер можливо).
Із завершенням війни, коли твій партнер чи твоя партнерка повернеться додому, всі зміни відбуватимуться у зворотному боці. Ймовірно, буде неможливо відновити «все, як було». Це закономірно: коли ви обоє набули нового досвіду та змінилися, стосунки також зміняться. Як обернути ці зміни на краще – тема окремої статті. Наразі важливо усвідомити, що перерозподіл обов’язків у родині є тимчасовим, але суттєвим, певною мірою незворотним.

Як мені з цим бути. На що спиратися, чим себе підтримати.

  • 1

    Спирайся на свої цінності. Запитай себе:– Що є для мене найважливішим.– Заради чого я все це роблю. – Який сенс мого життя.
    Ці питання мають суттєве практичне значення. Відповіді на них наповнюють повсякденні справи сенсом.

  • 2

    Дій. Тримати рівновагу тобі допоможуть рух, активність. Важливо робити бодай щось, навіть просте. Додасть сил дотримання чотирьох критеріїв, за якими діяльність (за М. Чиксентмігаї «Потік») повинна:– Мати мету.– Мати правила.– Не бути надлегкою чи надскладною.– Давати енергію, емоції.

  • 3

    Обирай корисні думки. Запитай себе:– Що я зараз думаю. – Чи допомагають мені ці думки. – Чи додають вони сил. – Яке ставлення буде більш корисним для мене за цих обставин.
    Ці питання допоможуть стишитися та більш ефективно вирішувати нагальні питання. Думки на кшталт «я замало роблю – тож я погана людина», «чому саме я», «я цього не витримаю» – некорисні. Зауваж їх, зупинися, довго і повільно видихни. Дозволь цим думкам проплисти повз, наче за водою у струмку. Зосередь увагу на цінностях і діях.

  • 4

    Тримай зв’язок. Важливо попри відстань відчувати зв’язок із коханою людиною, родиною. Чутися частиною спільноти будинку, району, міста, країни. Підтримуй, проси про підтримку – чи бодай приймай її. Пам’ятай про тих, із ким можеш узгоджувати дії та діяти разом.

  • 5

    Плануй виважено. Не бери на себе надміру. Балансуй навантаження й відпочинок. У добі лише 24 години, вісім з яких має тривати сон. Ще три – на приготування і прийом їжі. Виділяй час на роботу, родину, підтримку зв’язків. Відпочинок теж важливий: він дає сили робити так багато.
    У план на день закладай спочатку «великі камені»: те, що точно треба зробити. Потім «середні камені»: важливе, але нетермінове. Зверху можеш «насипати» дрібних справ. Відпочинок – це «великий камінь».

  • 6

    Вчасно відпочивай. Склади перелік справ, який допомагає тобі відпочити. Для цього ти можеш малювати, дихати, співати, гладити кота, робити йогу, бігати, медитувати, планувати (і неодмінно позначати зроблене), ходити улюбленою вулицею, телефонувати подрузі. Роби щось зі свого переліку щодня.

Пам’ятай! Поки кохана людина боронить країну, ти теж робиш багато – тримаєш дім.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години