Коли ти повертаєшся у цивільне життя, тобі може потребуватися більше часу та сил на звикання до нового етапу. Аби тобі не доводилося долати емоційні виклики навпомацки і щоби підтримати твоє психічне здоров’я, ми у Veteran Hub створили платформу Це Ок.
Ми підготували матеріали, що підтримають тебе на етапі повернення до цивільного життя. Тут ти дізнаєшся, як керувати своїм психічним станом у перші місяці після звільнення. Знайдеш відповіді, як налагодити контакт з близькими і відновити ролі у родині, як говорити про свій стан з дітьми. Окрім того, зібрали підказки як налагодити сон, налаштувати екран смартфона для твоїх потреб.
Ветерани та ветеранка, що звільнилися зі служби з різних причин, діляться досвідом повернення до цивільного життя. Дивися їхні історії у відео.
Ветеран Вадим, який завершив службу для догляду за дружиною, ділиться, перед якими труднощами поставав і що допомагає йому відволікатися від тривожних думок
Ветеранка Вікторія, яка звільнилася зі служби три роки тому, ділиться, як ухвалила рішення демобілізуватись і які заняття підтримують зараз
Володимир, ветеран, який завершив службу за віком, ділиться, що відчував під час вимушеного звільнення і як його підтримували близькі
Дмитро, ветеран, який завершив службу як багатодітний батько, розповідає про стосунки з дружиною під час служби, що відчував після звільнення, як працював із психологом
Андрій, ветеран, розповідає, як змінилось життя після поранення і протезування, як він переживав звільнення зі служби та як робота з психологом допомогла у кризовий момент
Піклування про своє здоров’я після звільнення зі служби — одна з перших потреб багатьох ветеранів і ветеранок. Тут ми зібрали для тебе поради, як подбати про своє психічне здоров’я протягом першого року після повернення у цивільне життя.
Оціни свій стан
Короткий чекліст, який допоможе оцінити твій стан. Подивись список і відзнач, чи ти відчуваєш якісь з симптомів. Якщо хоча б один з них ти переживаєш вже понад два тижні, подумай про звернення до фахівця з психічного здоров’я.
Залежно від обставин твого повернення до цивільного життя, ти можеш мати різні емоції та почуття. Розповідаємо, якими вони можуть бути та як можна із ними впоратись.
Що відбувається тоді, коли ти та твої близькі, які пристосувалися до життя окремо, проживаєте возз’єднання? Розповідаємо, як пом’якшити перехід від військового життя до сімейного.
Як вибухова хвиля впливає на мозок, яка коректна назва такої травми. Розвінчуємо міфи про лікування й відновлення.
Самопідтримка — це можливість самостійно впоратись із тривогою, поганим настроєм, фізичними симптомами. Розповідаємо про інструменти, які можуть бути тобі корисними після звільнення зі служби.
Як повертатися до цивільного життя з увагою до свого фізичного і психологічного стану.
Як допомогти собі та своїй родині знаходити спільну мову, пояснювати, що з тобою відбувається і що ти відчуваєш після повернення додому як багатодітний батько.
Розповідаємо про функції твого смартфона, які можуть допомогти зробити твоє життя комфортнішим.
Що потрібно знати, щоб впоратись із потенційними викликами, та чому звільнення за віком — це не кінець, а продовження шляху воїна?
Як знайти слова, які допоможуть порозумітись і пояснити, що ти відчуваєш після повернення до цивільного життя для догляду за близькою людиною.
Щоб близькі люди могли тебе ефективно підтримати, розповідаємо про методи, які допоможуть краще зрозуміти свої почуття та пояснити свій стан.
Розповідаємо про те, чому важливо піклуватись про своє психічне здоров’я за будь-яких обставин повернення від військового до цивільного життя.
Що таке «солі», чим вони небезпечні для людей загалом та для ветеранів і ветеранок зокрема та як подолати залежність від них, якщо вона вже сформувалася.
У цій статті ти дізнаєшся, які обстеження варто регулярно робити, на які симптоми звертати увагу, до яких фахівців іти.
Ти можеш зменшити наслідки травми, наблизити відновлення та покращити самопочуття власними силами.
Розповідаємо, які є етапи та чинники формування залежності і що робити залежно від твого досвіду повернення до цивільного життя.
Розповідаємо, що допоможе врахувати саме твої обставини для покращення якості сну.
На сон можуть впливати твої індивідуальні особливості та спосіб життя. Розбирайся детальніше якою є якість твого сну за допомогою цього опитувальника.
Якість сну — це те, що впливає чи не на всі функції організму, а розлади сну — це проблема, яку варто розв'язувати. Поговоримо про те, як ти можеш покращити якість свого сну.
Утрата близької людини викликає почуття і стан, що можуть тобі здатися нездоланними. Дізнайся, як ти можеш його полегшити.
Що може свідчити про алкогольну залежність, які є підходи до лікування.
Ми зібрали поради, які можуть бути знайомими тобі з дитинства, адже інколи найпростіші речі допомагають почуватися краще.
Ти можеш себе підтримати різними способами, якщо з якоїсь причини не можеш або не хочеш звертатись по підтримку до фахівця.
Тривала розлука протягом служби може змінювати твої стосунки з близькими. У цьому розділі ми зібрали матеріали й поради, які допоможуть пояснити свої стани та зробити перші кроки до порозуміння.
Варто втручатися чи ні?
Коли ти прагнеш допомогти, особливо важливо зберегти самостійність твоєї близької людини та повагу до її гідності. Ми підкажемо, як це зробити.
Повернувшись додому, ти усвідомлюєш, що твої стосунки з коханою людиною змінилися. Як зробити їх точкою для зростання – ділимося далі.
У цій статті ти знайдеш покрокові поради, як окреслити собі й близьким твої емоції, думки, почуття.
Кожна культура визначає власне розуміння добробуту та психічного здоров’я, але всі вони зводяться до схожого змісту.
Коли близькі дізнаються, що відбувається з твоїм організмом, вони зможуть перейнятись твоїми словами та надаватимуть необхідну тобі підтримку охоче.
Підтримувати інших можна навчитися. Ми зібрали основні правила підтримки інших людей, що переживають стрес або мають труднощі з психічним здоров’ям.
Ніхто не може змусити людину звернутися за підтримкою, доки людина не розуміє навіщо це їй. Напевно, для психічного здоров’я це особливо важливо.
Чому важливо говорити про свій стан з дітьми
Розповідаємо, чи потрібні дітям розмови на складні теми та як провести таку розмову з дитиною.
Розповідаємо як встановити перший контакт та поводитись із дитиною раннього молодшого віку після повернення.
Як можуть поводитися та що відчувати дошкільники і як обговорювати з ними твій досвід та повернення додому?
Які вікові особливості дітей молодшого шкільного віку та як порозумітись з дитиною після повернення до цивільного життя.
Які вікові особливості підліткового та передпідліткового віку та як порозумітись з підлітком після твого повернення до цивільного життя.
Розберімося, які межі компетенцій у психолога, психотерапевта, психіатра та сімейного лікаря і коли ці фахівці будуть тобі корисними.
До кого з чим йти
Ти знаєш, що є психологи, психотерапевти та психіатри. А чи знаєш ти, чим відрізняються їхні спеціальності та з якими запитами йти до кожного з цих фахівців. Розберімося, які межі компетенцій у кожного з них і коли різноманітні фахівці будуть тобі корисними.
Ми зібрали для декілька порад, на що звернути увагу, коли обираєш психолога.
Складно уявити, як себе поводити і якої поведінки очікувати від психолога. Розповідаємо, що відбудеться на початку роботи.
Якщо ти розумієш, що тобі потрібна підтримка психотерапевта, то наступним кроком потрібно обрати конкретного фахівця.
Можеш тривожитися й почуватися розгублено. Це Ок, адже доведеться зустрітися з новою людиною та говорити про складні речі.
Ми зібрали декілька ознак, які допоможуть тобі обрати фахового психіатра та наважитися на прийом.
Руйнуємо міфи щодо роботи психіатрів і розповідаємо, як відбувається робота з лікарем.
Сімейний лікар — твій перший контакт, коли ти маєш будь-які зміни самопочуття. Читай, як обрати лікаря, з яким тобі Ок.
Якщо у тебе немає підписаної декларації з сімейним лікарем, то тримай алгоритм, який допоможе знайти свого терапевта.
Що ти можеш відчувати після мінно-вибухової травми? Розповідаємо чим варто ділитись з фахівцями та фахівчинями?
Чому важливо говорити про свій психоемоційний стан з лікарем або лікаркою? Розповідаємо чим варто ділитись.
Розповідаємо чим варто ділитись з фахівцями та фахівчинями та чому важливо розповідати про свій психологічний стан
Чим ділитись з вашими фахівцями, якщо ви завершили службу як багатодітні батько або мати
Чим важливо ділитись з фахівцями, щоб зробити твій досвід завершення служби комфортним