Як прийняти зміни у стосунках після повернення

Досвід війни неминуче впливає на військових і їхні родини. Потенційні зміни непокоять, виникає страх втратити близьку людину. Ти можеш обрати, як ставитися до змін, якими будуть ваші стосунки.

  • Illustration

    Анна КамінськаЛікар-психолог, психотерапевт, доктор медичних наук

Безпечний емоційний зв’язок є базовою психологічною потребою людини. Реальна чи уявна загроза його втратити викликає сильну тривогу, дискомфорт. Однак зміни – невіддільна частина життя:

    Особистісні зміни відбуваються на всіх життєвих етапах. Особливо під час кризових і травматичних подій.
    Зміни у стосунках – не патологія. Це їхня закономірна складова.
    Зміни не завжди є негативним явищем. Однак завжди сприяють особистісному розвитку і зростанню. Деколи може відбуватися так зване посттравматичне зростання.

Здатність змінюватися – ознака адаптивності. Вона притаманна функціональним стосункам і родинам.

 Люди змінюються. Це не завжди загроза для стосунків.

Війна завдає фізичних, психологічних травм. Близька людина з бойовим досвідом може замовчувати біль і негативні почуття, які пережили на фронті, щоб уберегти тебе від травматичної інформації; відмежуватися, замкнутися в собі. Намагання зберегти стосунки у колись звичному форматі можуть навпаки руйнувати їх, посилювати непорозуміння. Натомість емоційний контакт – любов, щирість, відкритість – допоможе тобі їх налагодити, зміцнити.
Міцні, надійні стосунки допомагають прийняти фізичні й психологічні зміни:

    Тамують біль, приносять полегшення. Повертають фізичну й емоційну рівновагу. Не слід боятися, що емоційні реакції зроблять близьку людину слабкою. Твоя підтримка, співпереживання важливі для подолання травматичного досвіду.
    Дають надію. Для багатьох військових родина, стосунки допомагають триматися та боротися далі.
    Підтримують самооцінку. Дають «новому», зміненому «Я» відчуття, що його люблять і приймають.
    Дають можливість відшукати сенс. Близька людина може розповісти про переживання – і таким чином побачити події збоку. Визначити своє ставлення до них. Обрати, який вплив це матиме на життя.

Співпереживання, підтримка, доброта, прийняття зцілюють психологічні травми. Ветеранам і ветеранкам попросити про це буває нелегко. Як і близьким. Долають це чуйність, небайдужість, щирість.

Як прийняти зміни

  • 1

    Чесно визнай, що зміни відбулися. Проаналізуй, які почуття і переживання це у тебе викликає.

  • 2

    Скажи про них спокійно і щиро. Обговоріть разом, як це впливає на стосунки. Якими хочеш їх бачити. Використай зміни як поштовх до розвитку, самопізнання.

  • 3

    Розвивай, зміцнюй емоційну близькість.

Родини військових – теж воїни. Ти підтримуєш у тилу близьку людину, яка боронить країну. Довіра, близькість, безпека зміцнять стосунки попри обставини і випробування.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години