Що таке психічне здоров'я

За даними Звіту ВООЗ 2001 року та дослідженню Жити довго та щасливо: підхід WELLBY близько чверті людей у світі стикнуться з психічними чи неврологічними розладами хоча б раз упродовж життя.

Illustration

За даними МОЗ України понад 1,6 мільйона українців скористались послугами лікарів-психіатрів та лікарів-наркологів, і лише минулого року діагноз психічного розладу було вперше встановлено 185 тисячам осіб. Наразі точно не відомо, яка кількість людей знаходиться поза увагою лікарів, через те, що не наважуються звернутись по допомогу або не мають доступу до неї.
В Україні та всьому світі все частіше дискутується питання — як системі в цілому та окремим фахівцям ефективно розпізнавати, діагностувати та лікувати психічні розлади, а також як піклуватись про психічне здоров’я та запобігати розвитку хронічних станів?
Гасло ВООЗ «Немає здоров'я без психічного здоров’я» знаходить все більше підтверджень в наукових дослідженнях. Все більше країн інтегрують у свої медичні системи програми з психічного здоров’я. А до освітніх програм лікарів різних спеціальностей все частіше включають компоненти турботи про власний стан (наприклад, запобігання професійному вигоранню), а також первинну діагностику та менеджмент психічних розладів.
Увага до психічного здоров’я обумовлена не лише турботою про людей, а й економічними причинами. Країни, що мають високі показники добробуту показують стрімкіший економічний розвиток, мають нижчі кримінальні показники та вищі індекси щастя.

Психічне здоров’я – це стан добробуту, за якого людина здатна реалізувати власний потенціал, долати звичайні життєві стреси, продуктивно й плідно працювати, а також робити внесок в життя своєї спільноти

ВООЗ

У такому сенсі психічне здоров’я є підґрунтям для ефективного функціонування людини та суспільства загалом. Таке розуміння психічного здоров’я загалом відповідає різноманітним інтерпретаціям в різних культурах.
Тепер опікуватись психічним здоров’я можуть не тільки психіатри, психотерапевти та психологи. Ми разом здатні розширити коло турботи та залучити неочевидних, на перший погляд, людей, аби вчасно та якісно направити ветеранів по послуги підтримки психічного здоров'я.
Так, на етапі ранньої діагностики та виявлення порушень психічного здоров'я вагомий внесок можуть зробити сімейні лікарі та лікарі вузьких спеціалізацій. Скерувати людину до фахівців можуть також освітяни, або ж просто близькі люди, якщо матимуть доступну інформацію про психічне здоров’я.
Зокрема, з такою метою ми створили Це Ок. Ми, Veteran Hub та IREX, прагнемо поділитись знаннями та підходами із ширшим колом фахівців та правильно підтримати близьких людей, які дбають про психічний добробут ветеранів.