Протоколи та настанови

Розроблені Міністерством у справах ветеранів США та Міністерством оборони США у перекладі Veteran Hub

Illustration

Клінічна настанова

Ведення пацієнтів з хронічною мультисимптомною хворобою

Illustration

Клінічна настанова

Лікування розладів, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин

Illustration

Клінічна настанова

Лікування хронічного безсоння і обструктивного апное сну

Illustration

Клінічна настанова

Лікування та догляд за пацієнтами зі струсом мозку — легкою черепно-мозковою травмою

Illustration

Практичний посібник

Когнітивно-поведінкова терапія у лікуванні хронічного болю серед ветеранів

Що таке протоколи та настанови

Як відбувається діагностика й лікування згідно з протоколом

Illustration

Протоколи, настанови, рекомендації та стандарти — лікарі по всьому світу керуються цими документами щодня.
29 грудня 2016 року МОЗ України запровадило застосування міжнародних протоколів лікування. Раніше лікування пацієнтів відбувалося згідно зі стандартами, визначеними наказами МОЗ, які часто не враховували міжнародного досвіду, а використовувати міжнародні протоколи було неможливо.
До 2017 року система охорони здоров’я України пропонувала лікарям багато видів документів й інструкцій, що часто не були узгоджені між собою. Крім цього, медичні заклади могли на власний розсуд адаптувати національні протоколи до своїх можливостей, а не навпаки – тягнутись до стандартів. Часто така практика геть не відповідала потребам та інтересам пацієнтів.
Тож розберімося, що в реаліях України є протоколами, що — настановами, та чим врешті-решт може користуватись український лікар.

Згідно з нормами української системи охорони здоров’я, різниця між Клінічними протоколами та Клінічними настановами полягає лише у процесі їхнього затвердження. При цьому, зміст протоколів та настанов може бути ідентичним.

Використання міжнародних протоколів значно впливає на підхід лікарів до роботи. Сучасні протоколи ґрунтуються на останніх дослідженнях. Якщо спиратися у роботі на сучасні дослідження, то пацієнти отримають найновіші здобутки науки з усього світу.

Тепер кожен медик має право вільно обирати апробовані форми, методи та засоби лікарської діяльності. Українські лікарі можуть впроваджувати сучасні досягнення медичної та фармацевтичної науки та практики у встановленому порядку, а також мають право безоплатно користуватися соціальною, екологічною та спеціальною медичною інформацією.

Клінічна настанова діагностики та лікування медичних станів

Сlinical practice guidelines (CPG)

Призначена для забезпечення пацієнта належним лікуванням та доглядом. У настановах узагальнено актуальні медичні знання, зважено перевагу та шкоду діагностичних процедур та лікування, надано детальні рекомендації на основі цієї інформації (InformedHealth.org, 2020).

Джерело появи в Україні: Держава (МОЗ) — після затвердження їхнього перекладу як нового уніфікованого клінічного протоколу внутрішнім наказом.
Джерело появи у світі: Національні інституції (NCCN — National Comprehensive Cancer Network), міжнародні організації (ЕSМО — European Society for Medical Oncology), профільні професійні асоціації, комерційні організації (The Finnish Medical Society Duodecim).

Чи може використовувати український лікар?Так. Наказ МОЗ № 1422 від 29 грудня 2016 р.: лікар має право користуватися найсучаснішими настановами для допомоги пацієнту.

Уніфікований клінічний протокол

Сlinical practice guidelines (CPG)

Основний медико-технологічний документ, яким мають керуватись медичні фахівці в кожній конкретній клінічній ситуації, уникаючи неефективних та помилкових рішень, а обираючи найефективніше втручання щодо пацієнта (визначення МОЗ).

Джерело появи в Україні: Накази МОЗ України. Уніфіковані клінічні протоколи залишаються обов'язковими до виконання, у випадках, якщо ВООЗ не затверджують нові клінічні протоколи, або пацієнт не надав інформовану згоду.
Джерело появи у світі: Національні інституції (NCCN), міжнародні організації (ЕSМО), профільні професійні асоціації (безліч прикладів), навіть організації комерційні (Duodecim).

Чи може використовувати український лікар?Так.

Клінічний протокол 

Сlinical practice guidelines (CPG)

Документ, що є перекладом іноземної або міжнародної клінічної настанови без процедури адаптації.

Джерело появи в Україні: Внутрішній наказ в медичній установі.
Джерело появи у світі: національні інституції (NCCN), міжнародні організації (ЕSМО), профільні професійні асоціації, комерційні організації (Duodecim).

Чи може використовувати український лікар?Так. Наказ МОЗ № 1422 від 29 грудня 2016 р.: лікар має право користуватися найсучаснішими настановами для допомоги пацієнту.