Що таке супервізія

Супервізія (лат. Supervidere — оглядати зверху) — один з методів теоретичного і практичного підвищення кваліфікації психологів і психотерапевтів через професійну консультацію та аналіз доцільності та якості практики та методів, які вони використовують у консультації.
Супервізія сприяє професійному зростанню фахівця, розвитку особливих навичок, пов'язаних з розвитком критичного ставлення до своїх професійних результатів. Також супервізії дають можливість звіритися з колегами й визначити власний рівень професіоналізму.
Для психологів та психотерапевтів ця система професійної підтримки добре знайома та обов'язкова. Для медичних працівників ближче поняття консиліуму, хоча між цими двома інструментами існує суттєва різниця.
На відміну від консиліуму, супервізія може фокусуватися на проблемах клієнта та обранні методу допомоги клієнту й підходу до спілкування з ним або нею. Також в супервізії можуть утворюватися терапевтичні альянси, що виявляють додаткові аспекти життя клієнта, що можуть прямо чи опосередковано впливати на лікування.

Супервізія може відбуватись не лише за участі психотерапевтів, а об’єднувати всю мультидисциплінарну команду, що працює з одним клієнтом. Форма організації таких супервізій залежить від мети, яку ставить собі команда.

Супервізія може бути декількох типів:

1

Наставницька або навчальна супервізія

Зосереджується на освітній практиці, яку отримує супервізант у співпраці з супервізором. Цей тип супервізії відмінний тим, що супервізор несе обмежену відповідальність за роботу з клієнтом.

2

Керівна супервізія

Супервізор відповідає за роботу з клієнтами, а стосунки мають характер – керівник і підлеглий. Використовується переважно в соціальній роботі.

3

Консультаційна супервізія

Реалізує функцію розвитку, професійної підтримки та додаткової освіти для фахівців з високим рівнем професійної зрілості. Супервізанти самостійно несуть повну відповідальність за роботу з клієнтами.

Які існують форми ведення супервізійної роботи:

1

Індивідуальна: супервізор – супервізант

На супервізії розглядають труднощі супервізанта у будь-яких сферах: у терапевтичному процесі, стосунках з клієнтом, мотивацію, етичні питання тощо.

2

Колегіальна чи партнерська супервізія — або інтервізія у групі

Всі учасники групи мають рівний статус в прийнятті рішень щодо ролей та функцій членів групи та її структури.

3

Групова: супервізор — група

Зміст такий, як і при індивідуальній супервізії, але робота ведеться в груповому форматі, тож дозволяє більш ефективно використати часовий та інтелектуальний ресурс. Окрім того, додатковим ресурсом групової супервізії може стати групова динаміка.

4

Командна: супервізор — група

Супервізія командної роботи, в якій беруть участь фахівці різних спеціальностей (психіатр, психотерапевт, соціальний працівник, сімейний лікар тощо), що працюють над випадком одного пацієнта. Під час такої супервізії обов’язковою є присутність всієї команди.