Як упоратися з утратою, агресією, апатією. Провина вцілілих.
Втрата – це явище, якого зазнає кожна людина. Зараз ми втрачаємо надто часто і багато. Приходить скорбота, з якою буває складно впоратися. Ми зібрали поради, які допоможуть тобі пройти ці важкі емоції.
Тетяна СіренкоПсихологиня ДЗ Лісова Поляна
Найтяжче прожити втрату близьких. Особливо раптову. Виникають сильні почуття, що називаються горем, горюванням. Горе — це проживання болю втрати. Ці почуття важкі. Однак вони є необхідними: горювання допомагає відпустити болісні переживання, відновитися для життя далі.
Гострий етап горювання
Утрата близької людини на ранньому етапі переживається дуже гостро. Виникають реакції:
Заперечення
Часто це перша реакція на звістку про втрату: «Ні, цього не може бути! Це неправда». Так твоя психіка захищається від загрозливої інформації.
Злість
Вона спрямовується будь-куди. На людей поруч, на ворога, на можливих винних у загибелі. На себе: що ти не був чи не була поруч, не вдалося вберегти, врятувати. Навіть на людину, яку ти втратив/-ла. Це природна реакція: так психіка захищається від почуття безсилля. Від усвідомлення, що близьку людину не повернути до життя.
Злість — необхідна емоція. Вона допомагає переживати біль. Якщо немає можливості її проявити, вона накопичується. Перетворюється на агресію, яка виникає часто в невідповідних ситуаціях. Це призводить до конфліктів, псує взаємини з близькими, оточенням.
Як упоратися з агресією
Гостре переживання втрати є виснажливим. Тому опісля виникає апатія.
Апатія – стан відчуження, байдужості до світу, фізичної слабкості. Відсутні бажання чи мотивація щось робити, немає приємних емоцій. Це неприємний стан. Однак його завдання – захистити твою психіку від тривалого, надмірного емоційного напруження.
Як упоратися з апатією
Передусім тобі потрібно відновити рівень енергії:
Якщо апатія триває понад три тижні, варто звернутися по психологічну допомогу. Фахівець чи фахівчиня допоможе тобі подолати цей стан, знайти в собі ресурси.
Провина вцілілих
Окрім утрати, ти можеш проживати провину вцілілих. Зокрема, якщо ти вижив/-ла, коли поруч хтось загинув/-ла; випадково не опинився/-лася в місці небезпеки; перебуваєш у більш безпечному місці. У тебе можуть виникати думки: «чи я мав/мала право вижити», «чому вижив/-ла саме я, а інша людина загинула». Ти можеш завдячувати життям загиблій людині, вважати, що зробив/-ла недостатньо для її порятунку.
Це спонукає робити багато для інших. Ти можеш забороняти собі радіти життю, не дозволяти щось приємне. Можуть виникати нав'язливі думки, переконання: «я роблю недостатньо». Це нормальне почуття під час війни. Однак воно заважає жити.
Як упоратися з провиною вцілілих
Немає правильних чи неправильних реакцій і дій на втрату. Є ті, які допомагають прожити біль. І ті, які цьому заважають, ускладнюють горювання. Якщо тобі складно впоратися з утратою самостійно, звернутися до психолога чи психологині – Це Ок.