Як підготуватися до першої зустрічі з психіатром

Руйнуємо міфи щодо роботи психіатрів і розповідаємо, як відбувається робота з лікарем.

Illustration

Хвилюватися перед зустріччю з психіатром — абсолютно нормально, оскільки ця галузь стигматизована й поросла міфами. Щоб допомогти тобі налаштуватися на першу зустріч, фахівці з психічного здоров'я Ветеран Хабу зібрали інформацію про те, як вона зазвичай відбувається.
Тож, чого чекати на першій консультації:

 • 1

  Знайомство

  Психіатр познайомиться з тобою та запитає формальну інформацію про тебе: повне ім’я, чи маєш сім’ю, роботу. Ти зі свого боку можеш запитати психіатра про його чи її освіту, додаткову підготовку й досвід.

 • 2

  Діагностика

  Психіатр разом із тобою досліджує проблему, з якою ти звертаєшся. Як ти почуваєшся, що саме турбує, як довго та як змінилось твоє життя з моменту виникнення перших симптомів. Також логічним питанням буде, чи переживав або переживала ти травматичну подію — це важлива інформація для діагностики, тож відповідай відверто.

 • 3

  Психоедукація або просвіта

  Лікар надасть інформацію про те, з чим пов’язані симптоми, як вони виникають та власне рекомендації щодо лікування.

 • 4

  Призначення лікування, якщо твій стан цього потребує

  При цьому психіатр може рекомендувати також і роботу з психотерапевтом. І це чудово, якщо твій лікар керується сучасними дослідженнями та рекомендує комплексний підхід.

Щоб не загубити важливі деталі та допомогти відбутись якісній консультації, ти також можеш підготуватися до неї:

  По-перше, не переймайся, якщо ти щось забудеш або заплутаєшся датах або часі якихось подій, лікар уточнить всю важливу інформацію.
  Добре обдумай свої скарги та опиши для себе, як змінилося твоє життя, коли виникли симптоми.
  Якщо ти довіряєш своєму психологу чи психотерапевту, можна його чи її попросити допомогти сформувати запит. За твоєї згоди, психіатр може зв‘язатися з цим фахівцем, щоб передати свої рекомендації та допомогти тобі комплексно.
  Опиши історію розвитку симптомів або розладу. Для цього достатньо згадати назвати місяць або рік, коли виникли проблеми з психічним здоров’ям.
  Якщо у тебе вже був досвід медикаментозного лікування у психіатра, згадай, які ліки тобі призначали та чи вони допомагали. Якщо призначений препарат тобі не підходив, обов’язково розкажи це своєму новому лікареві.
  Якщо маєш хронічні хвороби, розкажи про них.
  Якщо твій стан пов‘язаний з досвідом насилля про це варто сказати, добрий лікар не буде «лізти в душу» за подробицями, але це має значення.
  Якщо ти вживаєш наркотичні речовини про це варто сказати, бо це впливає на перебіг розладу та лікувальний ефект. Хороший лікар не стане засуджувати чи повчати.
  Якщо маєш обстеження: МРТ голови, КТ, аналізи на гормони чи дефіцити певних речовин, консультації різних лікарів — неврологів, кардіологів, ендокринологів, психіатрів, психологів тощо — бери їх з собою на консультацію.

Ти також маєш дотримуватись певних правил:

 • 1. Консультація у психіатра є добровільною — це виключно твоє рішення про отримання такої підтримки.

 • 2. Кожна консультація триває обмежену кількість часу. Запізнення зменшує тривалість консультації.

 • 3. Запис на консультації відбувається наперед — про цей час ви домовитеся на першій зустрічі.

 • 4. Про скасування зустрічі або необхідність її перенести треба попередити твого психіатра мінімум за 24 години або за той час, про який ви домовилися.

 • 5. Не передавай особисті контакти фахівця без його або її дозволу.

 • 6. На консультацію ти маєш приходити в стані тверезості, в іншому разі лікар може скасувати твій прийом.

Якщо підсумувати, на тебе чекає консультація лікаря. Тому й питання можуть здаватися досить відвертими чи не пов’язаними. Наприклад, психіатр може спитати, чи ти не маєш проблем із травленням або чи ти вживаєш психоактивні речовини. Все це — хімія єдиного організму й лікарю, що працює з тобою, важливі ці деталі на біологічному рівні.
Проте є дуже важлива ознака: наскільки б відвертими не були твої відповіді, хороший психіатр ніколи не осуджуватиме тебе.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години