Чого чекати на першій зустрічі з психологом
Складно уявити, як себе поводити і що відбудеться на твоїй першій зустрічі з психологом або психологинею. Розповідаємо, що відбудеться на початку вашої роботи.
Напередодні чогось нового кожен може хвилюватися. Навколо відвідин психологів багато стереотипів. Складно уявити, як саме відбудеться зустріч за зачиненими дверима, як себе поводити і якої поведінки очікувати від психолога. Більш того, ми звертаємось до психолога, коли переживаємо труднощі про які буває важко говорити вголос. Тому, це ок, що перед першою зустріччю з психологом ти також можеш тривожитись чи почуватися розгублено.
Спеціалісти з психічного здоров'я Ветеран Хабу підготували для тебе інформацію про те, як має проходити перша зустріч з психологом:
Знайомство
Спочатку ти знайомишся з людиною, яка безпосередньо надаватиме тобі послугу. Швидше за все, ти вже знаєш про освіту, професійний рівень обраного фахівця чи фахівчині та інші важливі формальні речі. Проте в психологічній роботі дуже важлива особистість психолога та особисте відчуття, наскільки тобі підходить саме ця людина. На першій зустрічі психолог має розповісти про себе як про фахівця та надасть тобі всю необхідну інформацію, що стосується його професійної діяльності.
Проте не лише ти знайомишся з психологом, але й він або вона – з тобою. І це теж Ок — фахівцю важливо зрозуміти, чи може він або вона бути корисним тобі, як клієнту. Психолог може запитувати щось про тебе: освіту, життєві обставини, наявність або відсутність роботи, та іншу загальну інформацію. Такі питання є важливими для подальшої та нормальними.
Домовленість про правила
Обговорення формату та правил роботи — обов'язкові на першій зустрічі. Психолог або психологиня має пояснити тобі часові рамки зустрічі, правила щодо запізнень та скасування зустрічі, як відбувається оплата та інші організаційні питання.
Діагностика
Психолог або психологиня разом з тобою досліджує проблему, з якою ти звертаєшся. Все, що тебе турбує, ви разом маєте сформувати у запит — визначити, що буде результатом вашої роботи. Інколи цей етап може розтягнутись на декілька сесій. Проте, як правило, вже в кінці першої зустрічі має бути зрозумілою мета ваших консультацій.
Психоедукація або просвіта
Якщо ви встигли обговорити цілі консультування твій фахівець чи фахівчиня, може надати тобі додаткову інформацію з суміжних питань. Наприклад, про прокрастинацію або емоційне вигорання, якщо тебе це турбує.
Прийняття рішення про співпрацю та приблизне визначення тривалості роботи
Якщо наприкінці першої зустрічі ти відчуваєш, що готовий або готова продовжити роботу з цією людиною, то ви обговорюєте контракт та, в ідеалі, підписуєте договір. Психолог або психологиня може запропонувати тобі свій договір, або ти можеш запропонувати психологу розглянути варіант, який можна завантажити тут.
Бачиш, не варто очікувати від першої зустрічі забагато. Тому що на цій консультації вам обом потрібно познайомитися та зрозуміти над чим ви працюєте. І вже на наступних зустрічах ви поступово будете розбиратись, як впоратись з проблемою та покращити твоє психічне здоров’я.
Психолог зі свого боку на першій зустрічі обов’язково має:
1. Надати всю необхідну інформацію про свою професійну підготовку.
2. Розказати про правила психологічних консультацій: тривалість консультації, конфіденційність, супервізія випадків, правила скасування та перенесення зустрічей. А також зорієнтувати про приблизну тривалість роботи.
3. Взяти дозвіл на аудіозапис консультації, якщо такий ведеться (це не є правилом, але часто такий запис ведеться).
4. Підписати контракт з клієнтом.
5. В усіх формальностях бути уважним до клієнта та запиту з яким ти звертаєшся.
Тобі також важливо дотримуватись певних правил
1. Добровільність. Консультація у психолога або відвідування будь-яких груп є добровільним — це виключно твоє рішення про отримання такої підтримки.
2. Кожна консультація триває обмежену кількість часу. Запізнення зменшує тривалість консультації.
3. Запис на консультації відбувається завчасно. Цей час ти визначиш на першій зустрічі з фахівцем.
4. Про скасування зустрічі або необхідність її перенести потрібно попередити твого фахівця мінімум за 24 години до цієї консультації.
5. Не передавай особисті контакти фахівця без його або її дозволу.
6. На консультацію ти маєш приходити в стані тверезості, в іншому разі психолог має право скасувати вашу зустріч.