Чого чекати на першій зустрічі з психотерапевтом

Перед першою зустріччю з психотерапевтом ти можеш тривожитися й навіть почуватися розгублено. Це Ок, адже тобі доведеться зустрітися з новою людиною та говорити про складні речі й переживання.

Illustration

Щоб тобі було комфортніше, ми ділимося з тобою приблизним планом першої зустрічі з психотерапевтом. Отже, що відбуватиметься у консультаційній кімнаті чи під час відеодзвінка:

  • 1

    Знайомство

    Пам’ятай, ти не обираєш партнера на все життя, а лише знайомишся з надавачем послуги. Проте важливо, чи викличе людина у тебе відчуття безпеки. Це важливо, оскільки психотерапія передбачає тривалу роботу та високий рівень довіри клієнта та терапевта.
    Знайомитися буде й терапевт з тобою. Фахівцю необхідно зрозуміти, чи буде вона чи він корисним тобі. А для цього потрібно зібрати загальну інформацію. Це Ок, якщо психотерапевт спитає тебе про освіту, життєві обставини, наявність роботи тощо.

  • 2

    Обговорення формату та правил роботи

    Обов'язкові на першій зустрічі. Психотерапевт має пояснити часові рамки зустрічі, правила щодо запізнень та скасування зустрічі, як відбувається оплата та інші організаційні питання.
    Психотерапевт може повідомити тебе, що твій випадок може супервізуватись — тобто психотерапевт консультуватиметься щодо роботи з випадком у більш досвідченого терапевта без розкриття твоєї особистості. Це також є абсолютно нормальним і навіть більше — обов’язковим.

  • 3

    Діагностика

    Психотерапевт разом з тобою досліджує проблему, яку ти хочеш розв’язати. Твої скарги мають скластися у запит. Наприклад, під час діагностики ви можете зрозуміти, що причиною твоїх симптомів є панічний розлад. Інколи діагностика може тривати декілька сесій. Проте зазвичай мету вашої роботи можна визначити вже на першій зустрічі.

  • 4

    Психоедукація або просвіта

    Якщо вистачає часу, терапевт заглибитися у теорію твого запиту. Наприклад, пояснить, як виникають панічні атаки й що мозок переживає в цей момент.

  • 5

    Прийняття рішення про співпрацю та приблизне визначення тривалості роботи

    Якщо в кінці першої зустрічі ти відчуваєш, що готовий чи готова продовжити роботу з цим фахівцем, то ви обговорюєте контракт та підписуєте психотерапевтичний договір. Психотерапевт може мати свій варіант договору або ти можеш завантажити тут.

Також ти можеш налаштуватися на зустріч і підготувати деякі записи, щоб під час першої консультації не розгубитися:

    Подумай, а краще запиши тезами, в чому ти відчуваєш складність у своєму житті. Наприклад, “я не можу їздити в громадському транспорті, бо кожного разу починаю відчувати задуху, калатається серце і я не можу залишатися в транспорті, бо думаю, що помру”, “мені важко стримувати свою злість, я легко зриваюсь на крик або агресію”, “мені постійно сняться жахіття”, “моя увага розфокусована, я відчуваю постійне пригнічення протягом двох місяців” тощо. Пунктів може бути понад один, як і твоїх переживань.
    Випиши свої питання до психотерапевта, щоб не забути поставити їх на консультації.
    Запиши, якої мети хочеш досягнути у підсумку роботи та озвуч терапевту. Психотерапевт зіставить твої прагнення та ситуацію, підтвердить або скоригує строки й результат, якого ви дійсно можете досягти. Також для досягнення твоєї мети, можливо, терапевт запропонує залучити інших фахівців.
    Якщо ти вже маєш досвід психотерапії або лікування у психіатра, розкажи про нього терапевту: коли це було й з чим ви працювали.
    Надрукуй свій варіант договору, якщо у психотерапевта такого не має.

Психотерапевт зі свого боку на першій зустрічі обов’язково має:

  • 1. Надати всю необхідну інформацію про свою професійну підготовку.

  • 2. Розказати про правила психотерапевтичної роботи: тривалість консультації, конфіденційність, супервізія випадків, правила скасовування та перенесення зустрічей, а також зорієнтувати про приблизну тривалість роботи.

  • 3. Взяти дозвіл на аудіозапис консультації, якщо такий ведеться. Це не є обов’язково, але частина фахівців таким чином веде роботу.

  • 4. Домовитися про контракт і підписати договір з клієнтом.

  • 5. В усіх формальностях бути уважним до тебе і твого запиту.

  • 6. Дотримуватись етичних професійних норм.

Тобі також важливо дотримуватись певних правил:

  • 1. Консультація у психотерапевта або відвідування будь-яких груп добровільна — це виключно твоє рішення про отримання такої підтримки.

  • 2. Кожна консультація триває обмежену кількість часу. Запізнення зменшує тривалість консультації.

  • 3. Запис на консультації відбувається завчасно — цей час ви визначите на першій зустрічі.

  • 4. Про скасування консультації або необхідність перенести її треба попередити твого фахівця мінімум за 24 години до цієї зустрічі або за той час, про який ви домовилися з психотерапевтом.

  • 5. Не передавай особисті контакти фахівця без його або її дозволу.

  • 6. На консультацію ти маєш приходити в стані тверезості, в іншому разі фахівець має право скасувати заплановану роботу.

Не варто очікувати від першої зустрічі багато. На першій консультації ти й твій психотерапевт маєте зрозуміти, з чим ви будете працювати та чи будете працювати взагалі. Також ви маєте узгодити формальні речі. А вже на наступних консультаціях почнеться робота з твоїм запитом з психічного здоров’я. Якою вона буде для вас обох — фахівець розкаже на першій зустрічі.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години