Як підтримати близьку людину

Підтримувати інших можна навчитися. Ми зібрали основні правила підтримки інших людей, що переживають стрес або мають труднощі з психічним здоров’ям.

Illustration

Ти можеш бачити, що стан людини не Ок і щиро переживати за неї.

Пам’ятай, що ніхто не може примушувати людину звертатися по допомогу й підтримку. Проте навіть із добрими намірами, ми можемо аж занадто тиснути. І в результаті людина дистанціюється від нас. Тому важливо бути обережним у своїй оцінці стану людини та з повагою пропонувати підтримку.

Якщо людина відмовляється від твоєї підтримки, прийми та поважай її вибір.

Як говорити з близькими про їхній психічний стан

Твоє занепокоєння є важливим і точно варто говорити про нього, проте ще важливіше – не завдати болю людині. Ми зібрали декілька порад, які допоможуть тобі.

  • 1

    Вибери місце та час для спокійної розмови


  • 2

    Поцікався справами людини та її самопочуттям

    Можеш розказати, що бачиш зміни в поведінці, та які саме. Але не говори забагато, щоб розмова не сприймалася як напад або критика. Наприклад, «Як твої справи? Я помічаю, що ти останнім часом уникаєш спілкування та пригнічений?».

  • 3

    Говори повільно та спокійно

    Покажи свою відкритість до людини та її переживань. Не перебивай та не кажи, що треба робити — це зараз нашкодить, а не допоможе. І головне: якщо людина відмовиться від розмови, не наполягай на її продовженні. Але зазнач, що ти поряд.

  • 4

    Слухай та зберігай спокій

    Тебе може лякати те, що ти почуєш, але вкрай важливо продовжувати слухати та зберігати спокій.

  • 5

    Став відкриті питання

    Наприклад: «Як ти думаєш, що зараз можна зробити?», «У кого можна дізнатись, що робити в такій ситуації» та допоможи запланувати наступну дію.

  • 6

    Проговори людині, що ти готовий її підтримати

    Але пам’ятай: якщо ти вже обіцяєш, то маєш це виконати. Переконайся, що зможеш виконати щось, а вже потім пропонуй.

Кожному з нас здається, що ми вміємо підтримувати близьких, що переживають емоційний біль. Проте це не зовсім так. Звичні «все буде добре», «не переймайся» тощо — не працюють.
Ти не можеш знати, чи буде все добре, а не нервувати в стресових ситуаціях неможливо. Згадай, як тобі колись хтось каже, що розуміє тебе і все буде добре — це допомагає чи більше дратує?

Підтримувати інших можна навчитися

У Ветеран Хабі ми зібрали основні правила підтримки інших людей, що переживають сильний стрес або мають труднощі з психічним здоров’ям.

    Знайди спокійне місце для розмови та забезпеч конфіденційність.
    Зберігай спокій, бо, можливо, ти — єдина людина, що може забезпечити емоційну стабільність зараз.
    Викладай факти простою й зрозумілою мовою. Від тебе не чекають наукового аналізу ситуації.
    Висловлюй співчуття, коли людина говорить про свої почуття.Не змушуй людину говорити, але дай сказати й уважно вислухай, якщо вона наважиться на розмову.
    Підтримай людину словами “Я бачу, як тобі важко”, “мені дуже прикро, що тобі довелося через це пройти”. Спитай, що ти можеш зробити для людини просто зараз.
    У важких ситуаціях найкращою підтримкою може бути допомога з простими речами: приготуй поїсти, нагадай про їжу, купи продукти чи візьми на себе інші побутові справи.
    Також важливою може бути допомога у пошуках необхідної інформації, контактів тощо.
    Інколи фахова допомога буде корисною. Запропонуй людині контакти організацій або фахівців, які працюють з її проблемами. Але не тисни: звертатися чи ні людина вирішить сама.
    Регулярно цікався самопочуттям людини та запитуй, чи їй потрібна допомога.
    Якщо стан людини дуже важкий не залишай її на самоті. Підключай інших людей або спеціалістів.
    Інколи ти можеш не знати, що робити у певних ситуаціях. Або підтримка іншої людини забере всі твої сили. Це Ок, якщо ти звернешся до спеціалістів. По-перше, ти отримаєш додаткові знання, а по-друге, вони підтримають тебе.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години