Як зрозуміти: варто втручатися чи ні

Буває, що психологічний стан близької людини турбує тебе. Важливо розуміти, що ми не можемо нікого примушувати до консультації з психологом, психотерапевтом або лікарем-психіатром. Родич або друг не може призначити консультацію з психологічної підтримки для когось без згоди самої людини. Коли ти прагнеш допомогти, особливо важливо зберегти самостійність твоєї близької людини та повагу до її гідності.
З досвіду психологічної підтримки Ветеран Хабу ми зібрали поради, як це зробити.

Illustration

Ти можеш зіткнутись з тим, що твій побратим чи посестра переживає складний період у житті. Наприклад, повсякчас перебуває у пригніченому стані, зловживає алкоголем чи наркотиками, проявляє агресію до свого оточення, чи стверджує що в житті нічого не має сенсу.
Багато з цих реакцій є цілком передбачуваними у стресові періоди. Коли людина перебуває в такому стані понад місяць, варто звернути особливу увагу на її стан.
Важливо розуміти, що ми не можемо нікого примушувати до консультації з психологом, психотерапевтом або лікарем-психіатром. Людина має озвучити свою добровільну згоду на таку роботу, лише тоді вона буде ефективною. Родич або друг не може призначити консультацію з психологічної підтримки для когось без згоди самої людини.
Коли ти прагнеш допомогти, особливо важливо зберегти самостійність твоєї близької людини та повагу до її гідності. Ми підкажемо, як це зробити.

Ознака, що людині НЕ ОК

Пригнічений стан, що триває понад два тижні

Що зробити

    Спитати, що турбує людину. Вислухати, а головне ставитись до стану людини серйозно.
    Спокійно без засудження, запропонувати підтримку або контакти фахівців чи організацій, де вона може отримати таку підтримку.
    Запропонувати прогулянку, смачну їжу, поцікавитись, які ще є не закриті базові потреби.

Чого НЕ робити

    Тиснути, засуджувати, говорити, що вона придумала собі проблеми та треба просто зібратись.
    Пропонувати алкоголь чи наркотичні речовини як спосіб зняття напруження.

Ознака, що людині НЕ ОК

Постійне уникнення соціальних контактів, що не притаманно цій людині

Що зробити

    Якщо ви достатньо близька людина, важливо спробувати поговорити та дізнатись, що є причиною такого дистанціювання.
    Якщо людина готова говорити, то уважно вислухай та дій відповідно до почутого: запропонувати фахову допомогу, залучити до підтримки близьке оточення.
    Найголовніше — мати достатньо терпіння бути з людиною, навіть якщо вона мало контактна.

Чого НЕ робити

    Ображатись. Якщо стан людини стосується емоційного болю та переживань, то це ставлення не особисте й сприймай його симптомом. Ти ж не будеш ображатись на людину за те, що вона мало з тобою мало спілкується, коли болить голова. А просто зараз твій побратим або посестра можуть страждати від сильнішого внутрішнього болю. Тож, твоє прийняття може бути хорошим знеболювальним для людини.
    Не можна тиснути, засуджувати або говорити, щоб людина не звертала уваги, а просто жила своє життя — також погана ідея.

Ознака, що людині НЕ ОК

Людина почала зловживати психоактивними речовинами

Що зробити

    Звернути на це увагу людини. Прямо скажи, що ти помічаєш, що частота вживання психоактивними речовинами сильно виросла. Спитай, з чим це пов’язано та дай роз’яснення, що такі речовини не вирішують проблем, а навіть навпаки. Дай зрозуміти людині, що ти будеш поруч і підтримаєш на виході з цього стану. Надай контакти, куди можна звернутись по професійну підтримку.
    Намагайся залишитися добрим до людини та зрозумій, що виходити з такого стану вкрай важко.

Чого НЕ робити

    Засуджувати. На людей, що мають проблеми зі зловживанням речовинами, часто вже тисне соціальне засудження. Тому реакція оцінки тільки погіршить стан, додасть непотрібного сорому та знизить ймовірність, що людина звернеться за підтримкою.

Ознака, що людині НЕ ОК

Людина ніби знаходиться «в собі», «не чує» тебе, важко фокусує увагу

Що зробити

    Дізнатись більше про те, що відбувається. Чи є якісь інші симптоми: фізичні, психологічні.
    Якщо ти знаєш про наявність черепно-мозкових травм, то особливо уважно постався до таких симптомів та порекомендуй пройти медичне обстеження. Можливо, буде важливо допомогти людині записатись до лікаря і провести до лікаря, якщо тебе попросять про це.
    Також потрібно спокійно розказати про те, що ти помічаєш такий стан і щиро переживаєш, тому й пропонуєте свою підтримку.

Чого НЕ робити

    Зневажливо ставитись та осуджувати.
    Говорити, що людина просто не уважна або їй наплювати на оточення тощо. Такий стан може свідчити про різні проблеми.

Ознака, що людині НЕ ОК

Скаржиться на частий головний біль та знижену працездатність

Що зробити

    Обов’язково зверни увагу людини, що в неї часті головні болі. Інколи люди можуть не помічати, що голова болить занадто часто. Порекомендуй звернутись до сімейного лікаря та уважніше спостерігай за станом. Такі симптоми можуть свідчити як про фізіологічні негаразди, так і про психологічні труднощі.

Чого НЕ робити

    Засуджувати та сварити за низьку працездатність. В жодному разі не можна рекомендувати ліки проти головного болю, адже ти не знаєш, що спричинило головний біль та загального анамнезу людини.

Ознака, що людині НЕ ОК

Часто роздратована або має проблеми з контролем гніву

Що зробити

    Говори прямо, що бачиш рівень роздратування і що реакція є сильнішою за необхідну. Скажи, що така поведінка може викликати проблеми у людини та наражає на небезпеку її оточення. І що з цим треба працювати заради, в першу чергу, самої людини.
    Твій тон під час цієї розмови має бути спокійним, а людина має відчути не засудження, а турботу про себе. Дай зрозуміти, що не людина погана, а її поведінка викликає неспокій.
    Якщо людина в миті розмови не здатна тебе почути або проявляє агресію — відійди та дай час заспокоїтися. Повтори розмову пізніше. Важливо потурбуватись про власну безпеку та тримати безпечну дистанцію, якщо людина проявляє агресію.

Чого НЕ робити

    Відповідати агресією на агресію. Казати людині, що вона ненормальна та їй ніхто не допоможе.

Ознака, що людині НЕ ОК

Людина пережила втрату

Що зробити

    Найголовніше — бути поруч, допомагати забезпечити базові потреби людини. А також допомагати розв'язувати формальні питання, якщо є така необхідність.
    Прослідкуй, щоб людина залишалась в безпеці. Розділи біль та горе людини. Дай побратиму чи посестрі плакати та горювати.

Чого НЕ робити

    Намагатись знизити рівень болю, в тому числі пропонувати ліки, виключення можуть бути, але на це мають бути медичні показники. Людина має відгорювати.
    Не говори, що людина впорається, що життя триває тощо. Не обіцяй, що все буде добре.

Ознака, що людині НЕ ОК

Проблеми зі сном: має жахіття, не може заснути до ранку, прокидається серед ночі та не може заснути

Що зробити

    Зверни увагу людини, що в такий спосіб організм може сигналізувати про різні проблеми зсередини
    Рекомендувати звернутись до лікаря психіатра або психотерапевта та надати контакти куди

Чого НЕ робити

    Рекомендувати вживати психоактивні речовини чи будь-які медикаменти без призначення лікаря для покращення сну або заспокоєння

Ознака, що людині НЕ ОК

Людина має високу тривогу: все перевіряє багато разів, постійно про щось переживає, моторно збуджена, постійно напружена

Що зробити

    По-перше, запитай людину про її самопочуття: чи помічає вона якісь зміни в житті, як довго вона себе так почуває. Пам’ятай, що людина може вважати, що її тривога адекватна ситуації, тож для початку поцікався як до цього ставиться сама людина.
    По-друге, якщо людина бачить зміни та відчуває, що це приносить дискомфорт в її життя, можна допомогти зорієнтуватись, де отримати підтримку з її питання. Допоможи людині усвідомити, що така тривога є надмірною та приносить більше проблем ніж користі.

Чого НЕ робити

    Знецінювати переживання та тривогу людини. У тривозі свідомість людини намагається захистити себе й близьких від небезпеки, тож в цьому не має мети “задовбати” когось або навмисно нашкодити. І часто люди самі страждають від надмірної тривожності. Тож осуд, знецінення та критика вам точно не допоможуть.

Ознака, що людині НЕ ОК

Людина має суїцидальні думки, може прямо казати «я не хочу жити», «мені набридло таке життя» тощо

Або натякати «нічого не має сенсу», «в моєму житті ніколи не буде нічого доброго, тож нема чого чекати», «краще я б не повернувся», «мертвим легше ніж живим», «скоро всі мої проблеми залишаться в минулому»

Що зробити

    Не бійся говорити з людиною щиро та пряму про її думки й наміри. Людина може просто роздумувати про суїцид, але не мати наміру скоїти його. Тоді ти можеш дати контакти фахівців з якими можна про це поговорити, в тому числі гарячі лінії.
    Якщо ти розумієш, що людина має план та чітку мету скоїти суїцид, ти маєш, навіть без згоди людини, долучити медиків. Оскільки ти не маєш навичок стабілізації та роботи з людьми в такому стані, тож єдиний вірний шлях — долучити психіатричну допомогу.

Чого НЕ робити

    Знецінювати страждання людини
    Ніколи не можна казати «все буде добре»
    Ігнорувати проблему
    Навантажувати великою кількістю інформації
    Давати поради, якщо ти не маєш відповідної компетенції або підготовки
    Не давай обіцянок, в тому числі обіцяти зберегти все сказане в таємниці

Твоя близька людина може відмовитися від підтримки й допомоги. І ти маєш прийняти це рішення. 

Виключення становлять гострі стани, де є загроза життю та здоров’ю людини або третіх осіб і стосується це психіатричної допомоги. Тобто якщо людина намагається скоїти самогубство чи говорить про суїцидальні наміри як про готовність їх реалізувати ти маєш звертатись до невідкладної психіатричної допомоги: набирай 103 та опиши, що відбувається.
Також це стосується інших гострих станів: марення, галюцинацій, руховими розладами у вигляді ступору чи збудження, афективними порушеннями (тобто, порушенням настрою) у вигляді важкої депресії чи маніакального стану.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години