Що таке психічне здоров'я

Кожна культура визначає власне розуміння добробуту та психічного здоров’я, але всі вони зводяться до схожого змісту

Illustration

Нині словосполучення «психічне здоров’я» лунає звідусіль. Якщо зайти в соцмережі, то може здатися, що воно передбачає духовні практики й уникання стресу. Досвід радянської медичної системи відгукується ледь не позбавленням волі. Проте ми у Veteran Hub маємо на увазі нічого, окрім здоров’я загалом.
Мозок — орган і у ньому відбуваються фізичні й хімічні процеси, як і в усьому організмі. Ба більше — мозок регулює роботу всіх інших органів, а заразом і твій психологічний стан. Коли в мозку утворюється хімічний дисбаланс, це впливатиме на твій загальний стан. Тож, психічне здоров’я — невіддільна складова твого здоров’я й загального добробуту.
Уяви собі, у людини є все: родина, добре оплачувана робота, друзі, немає складнощів з фізичним здоров’ям. Але ця людина має депресивний розлад. Цей розлад може бути обумовлений біологічною схильністю, з’явитись в наслідок якоїсь раптової ситуації, мозкової травми, якогось фізичного захворювання чи стати наслідком сильного тривалого стресу.
Тоді не лише сама людина, а депресивний розлад починає «керувати» її життям: порушення сну, постійна втома, апатія та відсутність радості можуть впливати на стосунки в родині та на роботі, здатність ухвалювати рішення і бажання прокидатись вранці. Через прояви депресивного розладу ми стаємо менш ефективні, менше заробляємо та втрачаємо те хороше, що було в нашому житті.

Вплив психічного здоров’я на якість нашого життя беззаперечний, і навіть більше: немає здоров’я без психічного здоров’я.

Особисте психічне здоров’я кожної людини стає основою добробуту спільноти та запорукою її ефективного функціонування. Кожна культура визначає власне розуміння добробуту та психічного здоров’я, але всі вони зводяться до схожого змісту:
«Психічне здоров’я – це стан добробуту, за якого людина здатна реалізувати власний потенціал, долати звичайні життєві стреси, продуктивно й плідно працювати, а також робити внесок в життя своєї спільноти» – ВООЗ.
Тобто, коли ми говоримо про психічне здоров’я, ми маємо на увазі наступні здатності людини:

    Рости та розвиватись
    Продуктивно працювати та отримувати від цього задоволення
    Давати раду буденним стресам
    Проявляти цікавість до інших людей
    Усвідомлювати своє життя насиченим і якісним.

Піклуватись про своє здоров’я – це ок. Психічне здоров’я не є виключенням.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години