Навіщо звертатися до фахівців
Ніхто не може змусити людину звернутися за підтримкою, доки людина не розуміє навіщо це їй. Це стосується і психічного здоров’я. Напевно, для психічного здоров’я це особливо важливо.
Ми не соромимось звертатись до травматолога, якщо зламаємо ногу, але досі соромимось проблем психічного здоров’я. Хоча не отримувати допомогу, коли маємо депресію, посттравматичний стресовий розлад, панічний розлад та інші — це те ж саме, що пробувати ходити зламаною ногою. Так ходити – боляче, сама собою кістка зростатиметься дуже довго, а наслідки триватимуть все життя. Наприклад, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з депресією живуть близько 300 млн людей по всьому світі. Тобто 300 млн людей одночасно у світі переживають симптоми, які не дають їм відчувати радість, насолоджуватись життям, розвиватись.
До речі, науковці давно пов’язали економічні показники розвитку різних країн з рівнем обізнаності про психічне здоров’я та рівнем турботи про нього. Чим більше люди турбуються про свій психоемоційний стан, а їхня держава вкладає кошти в охорону психічного здоров’я, тим кращі загальні економічні показники цих держав.
А що тобі з того?
Наприклад, навіть за задовільних життєвих обставин, на кшталт прийнятного рівня заробітної плати й добрих стосунків з близькими, ти постійно відчуваєш втому й апатію.
Якщо не дати ради цьому стану на рівні фізіології, зокрема перевіритися в ендокринолога, та проконсультуватися з психологом, цей стан може поглиблюватися. А відтак, заважати працювати та впливати на стосунки з близькими.
Або ж гнів.
Ти можеш гніватися від двох слів у новинах, від поведінки незнайомих людей у метро чи від того, що у твого партнера підвищується голос у деяких ситуаціях. Фахівець допоможе тобі розібратися, чому саме певні ситуації чи вислови тебе дратують (тому що «ніхто нічого не розуміє» — занадто широка причина) та розповість про способи самозаспокоєння. Чи скерує до іншого фахівця, якщо, наприклад, гнів викликаний постійним головним болем внаслідок травми.
Чи сон.
Якість сну та швидкість засинання залежать не лише від того, чи зручне у тебе ліжка, легко дихається й тихо в кімнаті, а й твого психологічного стану. Наприклад, збудження нервової системи може спровокувати думки, які крутяться по колу й не дають заснути. Цю проблему можна вирішити під час роботи з фахівцем. Погодься, життя стає комфортнішим, коли ти добре спиш.
Це дуже поверхневі приклади. Але навіть у таких, на перший погляд, банальних ситуаціях, підтримка фахівця з психічного здоров’я стане у пригоді. Бо ситуація не покращиться, коли її не помічати.
У питаннях психічного здоров’я немає “мізерних проблем”: будь-який чинник, що може зробити твоє життя комфортнішим — важливий. З цих малих цеглинок і складається твій добробут: відсутність болю, добре спілкування з близькими, об’єктивне відчуття себе у спільноті та гідне переживання щоденних викликів.
Турбота про своє психічне здоров’я включає дії, які підсилюють стресостійкість, а за потреби — можливість звернутися по допомогу фахівців. Це як замість стрибати на одній нозі, накласти гіпс і дати кістці можливість відновитися правильно.
І підтримка фахівців, доки ти відновлюєшся, Це Ок.