Як обрати психіатра

Ми зібрали декілька ознак, які допоможуть тобі обрати фахового психіатра та наважитися на прийом. Одразу зазначимо: робота з психіатром не позбавляє тебе дієздатності.

Illustration

Спочатку подумай: ти хочеш працювати з лікарем особисто чи для тебе буде комфортнішою телеклініка — робота онлайн.
Телеклініка дає можливість отримати консультацію у фахівця поза місцем твого проживання. Це буде корисним, якщо ти живеш в маленькому місті, де не достатньо лікарів-психіатрів або ти хочеш отримати альтернативну думку. Проте онлайн-формат може обмежувати лікаря в отриманні всієї необхідної інформації й не всі медичні висновки можуть бути сформовані, коли ви бачилися лише на дзвінках.
Натомість особисті консультації дозволяють провести будь-яке дослідження та діагностувати тебе на місці. Як підготуватися до першої зустрічі з психіатром, ми написали тут.

Тепер переходимо до власне пошуку психіатра:

  Ти можеш запитати поради друзів, рідних, побратимів і посестер, які вже проходили лікування
  Через профільні заклади охорони здоров’я, що працюють з ветеранами: шпиталі, відділення в лікарнях тощо
  Взяти направлення у сімейного лікаря
  В інтернеті на профільних ресурсах знайти приватного лікаря, що має ліцензію на таку практику

Коли обираєш психіатра, зверни увагу на декілька важливих ознак:

 • 1

  Освіта

  — Наявність медичної освіти зі спеціалізацією «психіатрія»;— Докази неперервного професійного розвитку: участь у семінарах або інших заходів з підвищення професійної кваліфікації;— Бажана додаткова освіта. Така освіта може бути й психотерапевтичною;— Психіатр готовий підтвердити свою освіту документально.

 • 2

  Спілкування під час першого контакту

  — Психіатр приймає пацієнтів в консультативному кабінеті або в медичному закладі;— Психіатр має озвучити умови консультування: час і оплату, якщо це приватне консультування;— Уникайте подвійних стосунків: коли ви з лікарем є друзями, ріднею або працюєте в одному місці, вчитись разом, бути в ролях студента або викладача одне одному тощо. Попередні стосунки можуть впливати на твою щирість в роботі, а лікарю необхідно знати максимально широку інформацію про твій стан, його динаміку й причини цих змін.

 • 3

  Свої відчуття

  — Психіатр не буде для тебе психологом, але відчуття прийняття та неосудливого ставлення є дуже важливим для лікувального процесу та твого комфорту;— Мова, якою з тобою спілкується психіатр, має бути зрозумілою. Якщо не можеш чогось зрозуміти — Ок попросити пояснити менш науково;— Пам’ятай, ти завжди маєш право відмовитись від послуги та змінити психіатра якщо тобі не комфортно. Проте нормально, якщо ви обговорите з ним або нею, що пішло не так. Інколи підбір ліків може займати більше часу, ніж тобі хотілось би. Тому важливо розповідати своєму лікарю про свій стан під час лікування.

 • 4

  А також зверни увагу на:

  — Дотримання етичних норм;— Чи не дає психіатр порожніх обіцянок;— Чи має психіатр чіткі професійні межі з чим працює, а з чим — ні;— Чи розказує психіатр про психотерапію та додаткові можливості підтримки психічного здоров’я;— Чи пояснює, що відбувається та який план вашого лікування.

Існує багато міфів навколо психіатрії. Наука розвивається стрімко та з’являються все нові дослідження про стани й хімію мозку. А головне завдання психіатра — лікувати. Окрім цього пам’ятай — це єдиний спеціаліст, який може призначати тобі медикаменти для зміни емоційного стану.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години