Як обрати психолога

Ми зібрали для декілька порад, на що звернути увагу, коли обираєш психолога.

Illustration

Перш за все, подумай, в якому форматі ти хочеш працювати зі своїм психологом:онлайн чи особисті зустрічі. Кожен з цих форматів має свої переваги та недоліки.
Онлайн-зустрічі значно розширюють географію пошуку спеціаліста. Особливо це актуально, якщо у поруч з тобою немає потрібного тобі фахівця. Проте, тебе і твого психолога можуть спіткати технічні проблеми зі зв’язком (які можуть виникати в найбільш незручний момент), або в тебе може не бути комфортного місця, аби усамітнитись для розмови.
Водночас особисті зустрічі допомагають побудувати ліпший контакт між клієнтом та психологом, але вимагають додаткового часу, аби дістатись до місця зустрічі.
Обидва формати можуть бути однаково корисними, тому обирай зручний для тебе і починай підготовку до зустрічі. Тут тобі стануть у пригоді поради з підготовки.

Ми зібрали для тебе декілька порад, як ти можеш знайти й обрати психолога:

  Рекомендації друзів, рідних, побратимів та посестер, що вже користувались такими послугами та мають позитивний досвід з якимось фахівцем.
  Через профільні організації, які працюють з ветеранами. Перелік дивись тут.
  В інтернеті на профільних ресурсах.

Коли обираєш свого психолога, обов’язково зверни увагу на таке:

 • 1

  Попередні стосунки з психологом

  Ви не маєте бути з психологом друзями, ріднею або мати якісь подвійні стосунки. Наприклад, працювати в одному місці, вчитись разом, бути студентом або викладачем один одному тощо.
  Ви можете бути знайомі раніше, але лише як психолог і клієнт: наприклад, коли ви познайомились на тренінгу або семінарі, а після ти звертаєшся по індивідуальну консультацію саме до цього фахівця – це ОК.

 • 2

  Освіта

  У будь-якого психолога має бути базова психологічна освіта. Хорошою ознакою професійного психолога буде додаткова освіта в якомусь психотерапевтичному методі чи освіта в роботі з конкретною темою.
  Твій психолог має бути готовий підтвердити свою освіту документально. Якщо психолог не може підтвердити свій фах дипломами та сертифікатами, шукай іншого спеціаліста.

 • 3

  Спілкування при першому контакті

  Перед першою зустріччю психолог має поцікавитись приблизною темою твого запиту, щоб переконатись — ця тема в межах його або її компетенції. Наприклад: психолог може вести індивідуальне консультування, але не працювати з подружніми парами; працювати з дорослими, але не працювати з дітьми тощо.
  Ваша особиста зустріч має відбуватися у консультативному кабінеті, а не в кафе, у парку інших публічних місцях або у в когось вдома. Важливо, щоб ви були самі та сторонні не могли підслухати вашу розмову, адже вона має бути конфіденційною.
  Під час роботи в онлайн-форматі вимоги до безпечного простору залишаються такими ж самим: окреме закрите приміщення як у психолога, так і у клієнта.
  Психолог має повідомити тобі умови консультування: час зустрічі, ціну й умови оплати у випадку приватного консультування, а також правила скасування зустрічі.
  Ви маєте підписати угоду про надання послуг. Приклад угоди завантажуй тут.

 • 4

  Подумай, що ти відчуваєш після зустрічі з психологом

  У психолога немає мети стати тобі другом, проте ваше спілкування має бути комфортним і привітним. Інколи довіра може формуватись впродовж більше ніж однієї сесії — це Ок. Проте ти маєш почуватись у безпеці та відчувати, що тебе приймають, а до твоїх потреб виявляють увагу.
  Мова, якою з тобою спілкується психолог або психологиня, має бути зрозумілою. Якщо ти не розумієш свого фахівця, це Ок попросити пояснити щось менш науково.
  Тільки ти є експертом зі свого власного життя і без твоєї включеності ефективної роботи не буде. Чи відчуваєш ти себе залученим до терапевтичної роботи та чи розділяє психолог відповідальність за результат вашої роботи на двох?
  Психолог має підходити тобі не тільки рівнем професійності у темі, а й людськими якостями. Оскільки психолог працює на межі знань з психології, свого досвіду консультування та твоєї особистості — це нормально шукати саме “свого” фахівця.
  Пам’ятай: ти завжди можеш відмовитись від послуги та змінити психолога, якщо тобі не комфортно. Проте буде нормально, якщо наприкінці ви обговорите з психологом, що саме пішло не так.

 • 5

  Також зверни увагу на таке:

  — Чи дотримується цей психолог або психологиня етичних норм;— Психолог не має давати прогнозів чи обіцянок, які не можна виконати. Наприклад, “все буде добре”.— Психолог пояснює тобі, що зараз відбувається та який план вашої роботи? Чи ти розумієш ваші наступні кроки? — Чи не знецінює психолог або психологиня тебе чи твоє оточення? — Фахівець поважає твої особисті кордони? Ваші зустрічі залишаються професійними, а робота не перетворюється на дружні посиденьки? Поява романтики й інтимної близькості у ваших відносинах — причина терміново змінити психолога чи психологиню.

Нарешті найголовніше:

Твій психолог обов’язково десь є. Нехай пошуки не перетворюються на колесо напруження та розчарування. Психолог — це не партнер на все життя, а надавач послуг. На успішність вашої співпраці впливає багато чинників.
Якщо психолог не підійшов, це ще не означає, що він або вона поганий фахівець, хоча й таке трапляється. Сприймай це як поштовх далі шукати фахівця, який підходить саме тобі.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години