Як обрати психотерапевта

Розберімося, за якими ознаками ти можеш відрізнити хорошого терапевта та про що треба спитати перед вашою першою зустріччю.

Illustration

Спершу подумай: тобі будуть зручніші онлайн-зустрічі чи особисті.
Онлайн-зустрічі значно розширюють географію пошуку спеціаліста. Це особливо корисно якщо там, де ти живеш, зараз немає психотерапевта відповідного напрямку. Для цього формату роботи тобі потрібний надійне інтернет-з'єднання та комфортне місце, аби усамітнитись для розмови.
Водночас особисті зустрічі допомагають побудувати ліпший контакт між клієнтом та психологом. Проте й вимагають додаткового часу, аби дістатись до місця зустрічі. Не кожен психотерапевтичний підхід передбачає можливість якісної роботи онлайн, тому тобі варто обговорити це з терапевтом ще до початку роботи.
Обидва формати роботи можуть бути однаково корисними, тому обирай зручний для тебе і починай підготовку до зустрічі. Тут тобі стануть у пригоді поради з підготовки.

Ми зібрали для тебе декілька порад, як знайти психотерапевта:

    За рекомендаціями друзів, рідних, побратимів та посестер, що вже проходити терапію.
    Через профільні організації, які працюють з ветеранами. Перелік дивись тут.
    В офіційних переліках акредитованих спеціалістів та членів асоціацій різних психотерапевтичних спільнот.
    В інтернеті на профільних ресурсах.

Коли обираєш свого психотерапевта, обов’язково зверни увагу на таке:

  • 1

    Попередні стосунки з психотерапевтом

    Ви не маєте бути з психотерапевтом друзями, ріднею або мати якісь подвійні стосунки. Наприклад, працювати в одному місці, вчитись разом, бути студентом або викладачем один одному тощо.
    Ви можете бути знайомі раніше, але лише у ролях терапевта та клієнта: наприклад, коли ви познайомились на тренінгу або семінарі, а після ти звертаєшся по індивідуальну консультацію саме до цього фахівця – це ОК.

  • 2

    Освіта

    Базова психологічна, медична або інша вища освіта в сфері психічного здоров’я — обов’язкова. Також обов’язкова наявність додаткової освіти хоча б одному психотерапевтичному методі.
    Твій психотерапевт має бути готовий підтвердити свою освіту документально. Якщо психотерапевт не може підтвердити свій фах дипломами та сертифікатами, шукай іншого спеціаліста.

  • 3

    Спілкування при першому контакті

    Перед першою зустріччю психотерапевт має поцікавитись приблизною темою твого запиту, щоб переконатись — ця тема в межах його або її компетенції. Наприклад: психотерапевт може працювати з депресивним розладом, але не працювати з розладами, викликаними вживанням психоактивних речовин.
    Ваша особиста зустріч має відбуватися у консультативному кабінеті, а не в кафе, чи інших публічних місцях або у в когось вдома. Важливо, щоб ви були самі та сторонні не могли підслухати деталі вашої розмови, адже вона має бути конфіденційною. Під час роботи в онлайн-форматі вимоги до безпечного простору залишаються такими ж: окреме закрите приміщення як у терапевта, так і у клієнта.
    Психотерапевт має повідомити тобі умови консультування: час зустрічі, ціну й умови оплати у випадку приватного консультування, а також правила скасування зустрічі.

  • 4

    Подумай, що ти відчуваєш після зустрічі з психотерапевтом:

    У​​ психотерапевта немає мети стати тобі другом, проте ваше спілкування має бути комфортним і привітним. Інколи довіра може формуватись впродовж більше ніж однієї сесії, це Ок. Пам’ятай, що робота з психотерапевтом зачіпає важкі теми й питання, вона є поступовою й тривалою, тому те, чи ти почуваєшся у безпеці – дуже важливо. Ти маєш відчувати, що тебе приймають, а до твоїх потреб проявляють увагу.
    Мова, якою з тобою спілкується психотерапевт чи терапевтка, має бути зрозумілою. Якщо ти не розумієш свого фахівця, це Ок попросити пояснити щось менш науково.
    Тільки ти є експертом або експерткою з власного життя і без твоєї включеності ефективної роботи не буде. Чи відчуваєш ти себе залученим до терапевтичної роботи та чи розділяє терапевт відповідальність за результат вашої роботи на двох?
    Психотерапевт має підходити тобі не тільки рівнем професійності за твоїм запитом, а й людськими якостями. Психотерапевт працює на межі знань з психології та нейробіології, а також ресурсами своєї особистості — це нормально шукати саме “свого” фахівця.
    Пам’ятай: ти завжди маєш право відмовитись від послуги та змінити свого психотерапевта, якщо тобі не комфортно. Це нормально, якщо наприкінці ви обговорите з терапевтом що саме пішло не так.
    Проте інколи поведінка, коли ти людина прагне ухилитись від контакту з навколишньою дійсністю та відійти від розв'язання проблем може бути симптомом, до прикладу, посттравматичного розладу. Тому важливо аналізувати: дискомфорт справді виникає від поганого контакту з терапевтом, чи від того, що сама по собі робота над твоїм запитом є складною.
    В другому випадку ти разом з твоїм терапевтом можете подумати про те, як знизити темп терапевтичного процесу, щоб тобі було комфортно і безпечно.

  • 5

    Також зверни увагу на таке:

    — Чи дотримується цей психотерапевт або терапевтка етичних норм— Психотерапевт не має давати прогнозів чи обіцянок, які не можна виконати. Наприклад, “все буде добре”.— Психотерапевт має озвучувати тобі чіткі професійні межі: з якими запитами він/вона працює, а з якими ні. — Чи пояснює психотерапевт, що зараз відбувається та який план вашої роботи? — — Чи ти розумієш ваші наступні кроки? — Чи не знецінює психотерапевт тебе або твоє оточення? — Чи поважає терапевт твої особисті кордони? Ваші зустрічі залишаються професійними, а робота не перетворюється на дружні посиденьки? Поява романтики та/чи інтимної близькості у ваших відносинах — причина терміново змінити терапевта.

Можливо, тобі пощастить з першого разу знайти психотерапевта, з яким буде безпечно та комфортно. А можливо — він буде третім і це Ок. Психотерапевт не стає партнером на все життя, а лише надає послуги, успішність яких залежить від багатьох чинників.
Якщо метод психотерапії або особистість психотерапевта не підійшли тобі відразу, це ще не означає, що він або вона поганий фахівець, хоча й таке трапляється. Скоріше, варто продовжувати шукати фахівця, який підходить саме тобі.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години