Залежність від психоактивних речовин

Останнім часом термін «дизайнерські наркотики» почали частіше згадувати через появу на ринку наркотиків нових психоактивних речовин. Однією з таких груп речовин є «солі», що містять різноманітні синтетичні катінони. Що таке «солі», чим вони небезпечні для людей загалом та для ветеранів і ветеранок зокрема та як подолати залежність від них, якщо вона вже сформувалася.

  • Illustration

    Вячеслав Заіка

    Автор, лікар-психіатр у Державному закладі «Центр психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів «Лісова Поляна» МОЗ України»

  • Illustration

    Олеся Скорик

    Редакторка

В цій статті ми спочатку докладніше поговоримо про чинники та етапи формування залежностей, синдроми психічної та фізичної залежностей, а потім поділимось тим, що варто знати та враховувати у різних обставинах завершення служби. Ти можеш переходити одразу до тих розділів, які цікаві тобі.

Вживати «солі» люди можуть розпочати й у цивільному житті з рекреаційною метою, і під час служби, щоб полегшити важкий психологічний стан після психотравмувальних подій. Якщо продовжити це робити після завершення служби, можуть виникати небажані наслідки.

Що таке «солі»?

Традиційні «солі», або так звані дизайнерські катінони, з’явились приблизно 15-20 років тому. Вони є хімічними сполуками, які містять такі речовини як-от мефедрон, α-PVP, α-PHP, MDPV. Їх виготовляють через хімічну модифікацію наявних легальних речовин, щоб уникнути законодавчого контролю.
Хімічні формули цих сполук постійно модифікують. Зараз у світі щорічно випускають приблизно 20-30 нових хімічних модифікацій цих сполук. Тобто «солями» називаємо не конкретну речовину чи навіть усталений перелік речовин. Наразі це поліморфна динамічна група хімічних сполук, які мають психотропну дію.
«Солі» можуть вживати:

    внутрішньо (перорально)
    вдиханням через ніздрі (інтраназально)
    під час куріння цигарок, просочених розчином солей
    внутрішньовенно
    внутрішньомʼязово

За допомогою стандартних методів лабораторного дослідження та експрес-тестів можна виявити тільки класичних представників «солей», як-от мефедрон та α-PVP. Через поліморфність, тобто змінність хімічного складу «солі» не можуть знайти пошукові собаки. Їх не виявляють в організмі також під час стандартних досліджень сечі та крові. Для цього варто аналізувати волосся та сечу за допомогою методу газової хроматографії.

Як «солі» впливають на організм

Чітко описати вплив «солей» складно через різний склад цієї групи речовин та брак наукових досліджень про них, адже хімічні формули катінонів швидко модифікуються. Поки наукова спільнота дослідить одну речовину, особливості її впливу на організм, ризики, наслідки тривалого вживання, на ринку з’являться десятки нових дизайнерських речовин, а досліджувана — втратить свою актуальність.
Розглянемо три аспекти впливу «солей» на організм: гостра інтоксикація; стан відміни; згубні наслідки тривалого вживання.

Гостра інтоксикація

Під час вживання класичних представників «солей» виникають субʼєктивно приємні відчуття в стані інтоксикації:● стимуляція;● ейфорія, піднесений настрій;● підвищена потреба в спілкуванні;● підвищена активність;● підвищена емпатія;● посилення лібідо.
Але у фізичному та психологічному аспектах усе не так позитивно.
Фізичними наслідками інтоксикації є такі:● надмірно часте серцебиття;● підвищене потовиділення;● втрата апетиту;● м’язова слабкість;● спазми щелепних мʼязів та мʼязів обличчя;● парез деяких тілесних мʼязів;● розширення зіниць;● запаморочення;● головний біль;● підвищення тиску;● короткочасне підвищення температури тіла;● нудота та блювота.
А з-поміж психологічних наслідків розрізняють такі: ● виражена тривожність, паніка;● підвищена агресивність;● відсутність сну протягом декількох днів;● масивні галюцинації;● параноя, маячення переслідування;● надмірне дезорганізоване рухове збудження;● сплутаність свідомості із втратою зв’язку з реальністю;● кататонія — синдром, характерними ознаками якого є анормальні рухи, замкнутість, ● аномальна поведінка.
Що більше змінюється формула класичних речовин, як-от мефедрон та α-PVP, то вираженішими стають згадані негативні прояви інтоксикації.
Під час гострої інтоксикації «солями», особливо хімічними «дизайнами» катінонів, поведінка людини стає дезорганізованою, імпульсивною, втрачається логічна послідовність мислення та дій. Якщо ці речовини вживають воїни, вони стають непередбачуваними, неконтрольованими, неефективними й можуть бути небезпечними як для побратимів/посестер, так і для самих себе. Якщо катінонами зловживають багато людей у підрозділі, його функціонування дезорганізується. «Солі» — це зброя, за допомогою якої противник може вивести підрозділ з боєздатного стану без жодного пострілу.
Через вживання «солей» у стані інтоксикації у ветеранів і ветеранок можуть актуалізуватись переживання психотравмувального досвіду, виникати флешбеки, панічні атаки, галюцинації, нелогічні та непередбачувані агресивні дії до людей навколо та до себе.

Стан відміни від катінонів

Синдром відміни є серйозною проблемою, яка може виникнути під час відмови від вживання речовин, до яких сформована фізична та психологічна залежність. Катінони, які входять до складу «солей», теж можуть спричиняти синдром відміни, якщо на момент припинення їх вживання у людини є сформована залежність.
Симптоми синдрому відміни від катінонів:● депресія та втрата інтересу до життя;● значна тривога та страх; ● параноя, маячення переслідування;● підвищена дратівливість, агресивність, вибухи гніву;● фізичні симптоми — головний біль, м’язовий біль, запаморочення, розлади артеріального тиску, нудота, блювота, больові відчуття в ділянках нирок та печінки;● сонливість та втома.
Подолати синдром відміни допоможуть:● медична допомога — людям, які стикаються з синдромом відміни, варто звертатися по медичну та психологічну допомогу й підтримку; ● підтримка — психологічна підтримка від родини, друзів, спільноти та фахівців може допомогти людині подолати синдром відміни та відновити стабільність;● реабілітаційні програми — існують спеціалізовані реабілітаційні програми для людей із залежностями, які пройшли через досвід бойових дій та пережили психотравмувальні події.
Синдром відміни від катінонів можна подолати, якщо мати підтримку та відповідне лікування. Тож якщо ти помічаєш у себе подібні симптоми, звертайся по допомогу та підтримку або порадь так зробити тим, хто стикається з такими проблемами.

Згубні наслідки тривалого вживання «солей»

Тривале вживання «солей», які містять різні катінони й переважно — хімічні «дизайни» катінонів, може мати серйозні, навіть смертельні, наслідки для здоров’я:
Фізичні наслідки: ● підвищений артеріальний тиск; ● токсичні ураження печінки, нирок, серця;● судомні явища;● дистрофічні зміни структур головного мозку.
Психічні проблеми: ● постійна тривога та страх;● флешбеки психотравмувальних подій;● тривалі психози з галюцинаціями;● тривалі періоди параної з маяченням та ідеями переслідування;● виражена депресія;● розпад цілісної структури особистості зі зниженням інтелекту та дезорганізацією психічної діяльності внаслідок атрофічних змін структур головного мозку. Ці психічні стани — особливо небезпечні, оскільки можуть призвести до небезпечної поведінки та ризику самогубства.
Соціальні проблеми — втрата роботи, розлучення в сім’ї та втрата соціальних зв’язків. Ветерани та ветеранки, які стикаються з залежністю від «солей», можуть перебувати в соціальній ізоляції та втратити підтримку своїх близьких.
Небезпека передозування — «солі» можуть мати непередбачувану силу дії, особливо якщо їх купують на чорному ринку, де їх часто роблять у великих кількостях та низької якості. Передозування може мати смертельні наслідки.
Зверни увагу на можливі наслідки вживання катінонів, і хай ця інформація спонукає тебе уникати цих речовин. Але якщо ти чи хтось зі знайомих має залежність, вчасно звертайтеся до спеціалістів. Підтримка лікарів та фахівців із реабілітації може бути вирішальною для подолання цієї проблеми та відновлення здоров’я.

Як формується залежність

Катінони — це психоактивні речовини із властивостями стимуляторів, що значно підвищують рівні нейромедіаторів — дофаміну, норадреналіну, серотоніну — у структурах головного мозку і в такий спосіб спричиняють згадані вище психотропні ефекти.

Катінони мають короткий час дії, значно збіднюють запаси вищевказаних нейромедіаторів, що призводить до зниження настрою, погіршення загального самопочуття. Через ці негативні наслідки в людини виникає бажання вжити психоактивну речовину повторно, щоб нормалізувати самопочуття. З огляду на короткий період дії катінонів, формується специфічний ритм прийому: багаторазове щоденне вживання з безсонням та підвищеною дезорганізованою активністю до повного виснаження, а відтак і залежність.

Залежність від «солей» (катінонів) формується під впливом комплексу чинників:

    фізіологічні — катінони впливають на нейротрансмітери в мозку, як-от допамін, серотонін та норадреналін;
    психологічні — люди, які стикаються з психічними проблемами, стресом або тривогою, а у випадку ветеранів та ветеранок — наслідками психотравмувальних подій, можуть шукати в катінонах засіб для подолання своїх проблем або для відчуття ейфорії та збудження, що може призвести до психологічної залежності від речовини, а відтак і психологічної та соціальної дезадаптації;
    соціальні — соціальне середовище може впливати на формування залежності від катінонів; наприклад, якщо вживання наркотиків є поширеним серед друзів або в тій чи тій соціальній групі, зокрема серед певних осередків ветеранської спільноти, люди можуть відчувати тиск щодо вживання або отримувати позитивне його підкріплення;
    генетичні — деякі люди можуть мати більшу схильність до розвитку залежності від наркотиків через генетичні чинники, що впливають на їхню вразливість до негативних наслідків вживання наркотиків.

Розвиток залежності може бути індивідуальним для кожної людини. Тому якщо ти стикався/лася з проблемою залежності від катінонів або знаєш, кому це актуально, звертайся по допомогу та підтримку до спеціалістів — лікарів/ок або фахівців/чинь із психічного здоров’я.

Окрім згаданих загальноприйнятих, існує ціла низка чинників ризику, що притаманні саме для чинних військовослужбовців/виць та ветеранів/нок:

    психотравмувальний досвід — ти міг/монла часто переживати травматичні події та стресові ситуації під час служби, що може призвести до психологічних проблем; психоактивні речовини загалом та «солі» зокрема вживають, щоб їх подолати;
    адаптація до цивільного життя — після повернення до цивільного життя ти можеш поставати перед труднощами адаптації до нового середовища, включно зі змінами в соціальних структурах та втратою військової спільноти; деякі ветерани/ки відчувають у цей період відчуження та ізоляцію від суспільства або навіть від родини; вживання психоактивних речовин може виявитися засобом полегшення адаптації або способом втечі від самотності;
    втрата сенсів та ідентичності — після повернення з війни ветерани/ки можуть втрачати сенси та ідентичність; це може призвести до зниження самооцінки та депресії й спонукати до вживання психоактивних речовин.

Зверни увагу, що будь-які з перелічених чинників не обов’язково спричиняють залежність від солей чи інших психоактивних речовин, але ліпше знати всі прояви, щоб за потреби можна було запобігти формуванню залежності.

Хімічна залежність може розвиватися в різних випадках. Нижче розповімо, що важливо знати про таку залежність та що робити ветеранам і ветеранкам після звільнення в конкретних ситуаціях.

  • Якщо ти звільнився/лась за станом здоров’я або внаслідок поранення

    Якщо ти був/ла поранений/на, то міг/могла пережити потужний психотравмувальний досвід. Окрім фізичних, поранення також має психологічні й соціальні наслідки. Схарактеризуємо їх, щоб ти розрізняв/ла різні стани.

    Фізичні наслідки:
    ● біль — фізичний біль внаслідок самого поранення та його наслідків, зокрема фантомні болі, якщо ти втратив/ла кінцівки, або постійні головні болі, якщо отримав/ла комоційні травми чи черепно-мозкові або акубаротравми;
    ● порушення сну і його відсутність внаслідок впливу фізичних травмувальних чинників при черепно-мозковій чи акубаротравмі або комоційній травмі;
    ● втрата фізичного здоров’я та необхідність адаптуватись фізично до своїх нових знижених можливостей. Коли треба навчитись фізично жити з утраченою кінцівкою або наслідками іншого важкого поранення.

    Психологічні наслідки:
    ● розвиток посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, тривожних розладів та інших психічних проблем;.
    ● порушення сну та нічні кошмари внаслідок пережитої психотравмувальної події.

    Соціальні наслідки:
    ● відчуження від людей навколо або навіть від власної військової спільноти, що може призвести до соціальної ізоляції;
    ● ускладнена соціальна адаптація, часто — необхідність змінити роботу або рід занять;
    ● переформатування сімейних стосунків, зокрема ролей у сім’ї; часто поранений/на перестає бути годувальником/ницею, і йому/їй треба адаптуватись до своєї нової ролі.

    Усі ці наслідки можуть спонукати тебе вживати психоактивні речовини, щоб:
    ● розслабитись;
    ● подолати емоційний дискомфорт та наслідки пережитого стресу.
    ● поліпшити сон.

    Також вживання психоактивних речовин може стати способом втечі від самотності та підвищення самооцінки в період адаптації до життя після поранення. Розібратись із цим запитом тобі також допоможе психолог/иня.

  • Якщо ти звільнився/лася за віком

    У старшому віці ти маєш більше ризиків формування залежності від психоактивних речовин та розвитку небажаних і фатальних наслідків для здоров’я. Існує просте правило: що пізніше в людини розвивається така залежність, то швидше вона прогресує й набуває своїх кристалізованих рис.

    З віком знижуються твої фізіологічні та психологічні адаптивні можливості, зменшуються регенераторні властивості органів та клітин, погіршується нейропластичність нервової системи. А вживання психоактивних речовин прискорює процеси старіння, спричиняє загострення стану здоров’я або виникнення супутніх захворювань — як фізичних, так і психічних. Тому зважай на всі ризики й пріоритезуй власне здоров’я. Якщо ж помітив/ла ознаки формування залежності, звернись по допомогу до лікаря, щоб вчасно зупинитися й уникнути наслідків.

  • Якщо ти багатодітний/на ветеран/ка

    Якщо ти належиш до цієї категорії ветеранів, то залежність від вживання психоактивних речовин в тебе може формуватися за тими самими принципами, про які ми згадували вище. Водночас врахуй, що важливе значення тут відіграє контекст — ситуація в родині. Поряд із тобою перебувають діти, які захоплюються тобою як мамою чи татом і намагаються наслідувати тебе, копіювати твою поведінку.

    Дитина ще не має сформованих психологічних фільтрів і не може відрізнити, що — добре, а що — навпаки. Вона засвоює те, що бачить перед собою, переймає патерни поведінки та способи реагування своїх батьків. Так формуються сімейні сценарії, які дуже добре дослідив та описав видатний американський психолог та психіатр Ерік Берн.

    Стратегії поведінки, які діти засвоїли в дитинстві, стають для них базовими, копінговими, і вони керуються ними все подальше життя. Тому залежність від психоактивних речовин у твоїй родині впливає не тільки на твоє життя і здоров’я, а й на життя, здоров’я та долю твоїх дітей. Тому якщо ти помічаєш у себе проблеми із вживанням таких речовин, не применшуй вплив цього й звернись по консультацію до профільних спеціалістів/ок.

    Водночас залежність може впливати на рівень агресії, що впливатиме і на близьких. Якщо помічаєш, що після споживання психоактивних речовин відчуваєш вищий рівень агресії, та не знаєш, як упоратися з великою кількістю емоцій, звернись до психіатра/ині.

  • Якщо ти звільнився/лася для догляду за родичами

    Якщо ти звільнився/лася зі служби через догляд за близькою людиною, то на твої плечі лягло багато нової відповідальності. У тебе виникає потреба фізично допомагати рідним, готувати їжу, здійснювати нічний догляд чи медичні маніпуляції в домашніх умовах.

    На твої плечі лягає розв’язання різноманітних соціальних питань — і власних, і близької людини, що хворіє. Психологічна підтримка, що потрібна ветерану чи ветеранці, тепер необхідна також і рідній людині, що захворіла.

    Усе це може зменшувати твою стресостійкість та спонукати шукати різні варіанти подолання стресу. Деколи одним із них стає алкоголь. Тож будь пильним/ою. Якщо помічаєш, що не можеш впоратись із новими обов’язками чи певними проблемами, проси про допомогу. Якщо ти передусім не допоможеш собі, то потім не зможеш підтримати близьку людину, що потребує твоєї підтримки.

Вживання «солей» — це один з найбільш проблемних видів залежності. Адже за досить короткий строк, зокрема кілька місяців, залежність не лише формується, а й починає спричинювати органічні зміни в головному мозку з настанням стійких психічних розладів аж до повної дезорганізації психічної сфери.

Пам’ятай: «солі» аж ніяк не покращують адаптивні можливості психіки та не стабілізують психічний стан людини. Будь-які медичні чи психологічні проблеми, які ти намагаєшся розв’язати з їхньою допомогою, мають інші варіанти розв’язання — наукові, обґрунтовані, ефективні. Подолати психологічну залежність від психоактивних речовин або запобігти їй допомагають професійні психологи/ині та психотерапевти/ки, що практикують із використанням методів сучасної доказової психотерапії, як-от КПТ, EMDR тощо.

Тож будь пильним/ною, щоб вчасно помітити проблему; відвертим/ою, щоб її визнати, та відкритим/тою, щоб прийняти підтримку.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години

Illustration

Алкогольна залежність формується поступово. Розповідаємо, які є етапи та чинники формування залежності і що робити залежно від твого досвіду повернення до цивільного життя.

Illustration

Якість сну — це те, що впливає чи не на всі функції організму, а розлади сну — це проблема, яку варто розв'язувати. Поговоримо про те, як ти можеш покращити якість свого сну.

Illustration

Утрата близької людини викликає почуття і стан, що можуть тобі здатися нездоланними. Дізнайся, як ти можеш його полегшити.