Як говорити з близькими про свій стан після звільнення за віком

Вік після 60 років — особливий, «золотий» період у житті людини. Коли позаду довгий шлях, і настав час насолодитись результатами своєї праці. Утім, у житті ветерана/ветеранки настання цього вікового етапу збігається зі зміною статусу та поверненням до цивільного життя. Які труднощі можуть очікувати тебе після звільнення за віком? Що потрібно знати, щоб впоратись із потенційними викликами, та чому звільнення за віком — це не кінець, а продовження шляху воїна?

  • Illustration

    Анна Камінська

    Авторка, докторка медичних наук, професорка, психотерапевтка ГО «Вільний вибір»

  • Illustration

    Олеся Скорик

    Редакторка

Ця стаття — частина серії статей, де ми розповідаємо про те, як можна пояснити свій психоемоційний стан близькій людині залежно від твого досвіду повернення.

Часто у віці після 60 років людина обертається назад і переглядає свої життєві рішення, згадує свої досягнення та невдачі. Щоб відчути цілісність, спробуй поглянути на своє життя з вдячністю за все добре і прийняттям щодо отриманого досвіду. Також перехід з попереднього життєвого етапу — військової служби — на інший — цивільне життя у статусі ветерана/ветеранки — може супроводжуватись кризою. Це — нормально. До того ж кожна криза є потенційним кроком вперед в особистісному розвитку.

Звільнення за віком — це не кінець твого шляху воїна, а можливість перейти на новий життєвий етап та наповнити його новими сенсами, наприклад:

    Піклуватись про своє фізичне та психологічне відновлення
    Займатися творчістю та самореалізуватись у творчості
    Втілити мрії та справи, які довгий час відкладав/ла на потім
    Отримати нові знання та навички, спробувати себе в новій сфері діяльності
    Спілкуватися з близькими, проводити час із родиною
    Піклуватися про духовність
    Займатися доброчинністю, допомагати іншим
    Передавати свій досвід, навчати інших в тилу
    Підтримувати побратимів/посестер, що повертаються

Водночас після звільнення за віком тебе цілком передбачувано очікують певні виклики та пов’язані з ними завдання:

    Прийняття свого фізичного стану та супутніх обмежень — вікові зміни, наслідки пережитого важкого стресу, поранення, контузії
    Адаптація до цивільного життя — після повернення відчуваєш себе «не на місці», тягне повернутись назад
    Пошук ресурсів для переорієнтації особистості на нові цілі й подолання апатії, знесиленості, провини вцілілого, розгубленості, тривоги за майбутнє
    Інші індивідуальні завдання, пов’язані з твоєю історією життя

З огляду на бойовий досвід, чи не найбільшим викликом після повернення є потреба говорити з близькими про свій стан. І якщо вікові зміни та фізичне самопочуття простіше пояснити та описати, то розповідати про психологічний стан може бути справді складно й незвично. Але якщо не говорити про свої почуття й думки, то їх ніхто не почує.

Як пояснити близькій людині свої емоції та почуття

Якими складними й заплутаними не були б твої почуття — втрата сенсів через зміну життєвого етапу, розгубленість, бажання бути корисним або корисною, пригніченість через складнощі з фізичним здоров’ям тощо, — їх можливо озвучити та пояснити.

Щоб висловити свої почуття близькій людині, використовуй модель «Я-повідомлення», що складається з чотирьох основних частин:

  • 1

    Опис ситуації, яка викликала емоцію

    Коли я почув/почула (побачив/ла, дізнався/лася, став/ла свідком твоїх дій, слів або бездіяльності, мовчання), …

  • 2

    Опис своєї реакції, почуттів, переживань, думок, потреб

    Я відчув/відчула… Мене охопив… Я подумав/подумала… Мені стало…

  • 3

    Своє ставлення до ситуації

    Тому що я сприймаю ці дії (або бездіяльність), слова (мовчання) як …

  • 4

    Бажаний результат (як ти хотів/ла би, щоб було), обов’язково — з безумовною любов’ю (повагою) до людини, якій ти доносиш свою думку, та вірою в її можливості

    Я вважаю за краще… Мені хотілося б, щоб… Я був/була би радий/рада… Я хочу попрохати тебе…

Можеш використовувати також скорочену форму «Я-повідомлення»: «Мені хотілося б, щоб ми домовилися про те …», «Коли я чую …, мені неприємно».

Щоб навчитися виражати себе, потрібен час. Ось 10 порад, які допоможуть краще висловлювати свої почуття:

    Візьми за звичку практикувати усвідомленість за допомогою медитації, йоги або дихальних вправ
    Не переймайся тим, щоб одразу робити все ідеально, навичка формується з практикою
    Використовуй мову тіла — міміку, жести тощо
    Спробуй проявляти свої емоції у творчості, як-от спів, малювання, віршування
    Практикуй висловлення своїх позитивних почуттів — радості, задоволення, вдячності
    Будь терплячим/ою та пробачай собі, коли щось не вдається
    Обмеж відволікання, наприклад, мобільні телефони чи музику, коли ти ділишся своїми почуттями
    Зрозумій та визнач, що саме заважає тобі висловлювати свої почуття. Це можуть бути якісь твої думки або стереотипи — «почуття роблять людей незахищеними та вразливими», «справжні чоловіки не плачуть», «жалітися — прояв слабкості» тощо

Як пояснити, які поведінкові реакції ти можеш мати

Близькі ветеранів/ветеранок часто стурбовані тим, як зрозуміти поведінку людей із бойовим досвідом. Пояснюй рідним, що насправді є причиною уникання, роздратованості «без причини», бажання вживати алкоголь або ліки, дистанціювання або раптових спалахів агресії, самозвинувачення та інших станів. Розглянемо кілька станів і проговоримо, як казати про них і поводитись у кожному випадку.

Якщо ти дратуєшся «без причини»

    Визнай, що ти злишся, та з’ясуй причини свого роздратування. Часто вони не пов’язані з ситуацією, у якій виникають. Наприклад, тебе може роздратувати поведінка дитини, але насправді йдеться про накопичену та невідреаговану злість. Важливо зрозуміти, на що і на кого саме ти насправді злишся.
    Знайди спосіб безпечно проявити злість, щоб це не шкодило тобі та оточенню. Енергію злості спрямуй на активну діяльність, фізичну працю (мити вікна, переставляти речі), на фізичні вправи, які тобі до снаги; навіть коротка прогулянка може допомогти.
    Проговори свої почуття.

Якщо ти почуваєшся винним/винною

Так психіка захищається від безсилля та відсутності контролю. Якщо почуваєшся винним/ою, то відповідно виникає ілюзія, що ти міг щось змінити в минулому. Але війна — не твоя провина. Простіше звинуватити себе, ніж прийняти той факт, що є речі поза межами твого контролю.
Що ти можеш зробити: ● поговори про це з людьми, які відчувають те саме, звернися до фахівця у сфері психічного здоров’я;● дбай про свій ресурс, дозволь собі жити й відчувати радість; ● спрямуй енергію на корисні справи.

Якщо ти відчуваєш відстороненість від реальності

Таке відчуття має назву дереалізація й може бути одним із наслідків впливу перенесених контузій (далі — черепно-мозкова чи акубаротравма). Крім того, його причиною може бути те, що триває твій процес адаптації до цивільного життя на фізичному та психологічному рівні.
Що ти можеш зробити: ● дай собі час; твоєму організму потрібен певний період для відновлення та пристосування до змін; усе не може відбутись миттєво, і це нормально;● підтримай процес адаптації та відновлення за допомогою простих, але важливих речей: сну, збалансованого харчування, приємного спілкування, помірних фізичних навантажень, а також ресурсних активностей — справ, які дають тобі відчуття задоволення та наповненості життям; згадай, що любив/ла робити раніше — прогулянки, читання, музика, бути на природі, творчість тощо, — й обов’язково віднайди час у своєму розпорядку дня для таких занять.

Якщо ти відчуваєш втрату опори, розгубленість

Втрата опори, відчуття змін навколо, труднощі з тим, щоб «зібратись»; розбитість, пригніченість можуть бути пов'язані як із наслідками черепно-мозкової чи акубаротравми, так і з психологічною реакцією на звільнення зі служби.
Що ти можеш зробити:● Звернись по допомогу, щоб знайти вихід та розв'язання ситуації, яке допоможе почуватись краще. І не важливо, які причини твого стану. ● Подбай про сон, харчування, режим дня, помірну фізичну активність. Це базові потреби, які слід задовольнити для доброго самопочуття. ● Зважай, що для успішної адаптації та реабілітації після звільнення потрібен час, сприятливі умови та соціальна підтримка. Поліпшити твій стан можуть ресурсні активності та спілкування з близькими людьми.

Якщо ти проживаєш втрату

Горювання, сум, біль, злість, розпач, роздуми про те, що ти міг/могла зробити інакше, є важкими, але нормальними реакціями на втрату. Втрата може стосуватись не лише смерті близьких людей, але й часу, стосунків, можливостей, стану здоров’я тощо.

Якщо відчуваєш, що проживання втрати затягнулось на понад рік, звернися по допомогу до фахівця у сфері психічного здоров’я.

Якщо складно адаптуватися

Повернення після служби — складний виклик. Часто говорять, що в тих, хто пішов захищати країну, є три великі виклики — наважитись піти й навчитись воювати, воювати й вижити, а потім повернутись і жити далі. Останній виклик часто найскладніший. Недостатньо повернутись в умовно безпечний спокійний тил та фізично відновлюватись. Психологічна адаптація теж дуже важлива і тривала.
Досвід війни змінив тебе й виховав нові риси. Перебуваючи на війні, ти дуже швидко й надійно засвоїв/ла прості й зрозумілі правила, які допомагали виживати: ● відрізняй своїх і чужих; ● довіряй тільки своїм і знай ворога; ● дій швидко, непередбачувано й агресивно; ● контролюй свій простір і свої речі; ● не проявляй емоцій, говори мало й по ділу.
У тебе могли з’явитися інші риси — жорсткість, любов до зброї, чорний гумор, звичка прогнозувати й розраховувати на найгірший сценарій. Під час служби згадані вище правила потрібні й дієві. Та в цивільному світі діють інші. І після повернення тобі потрібен час, щоб до них адаптуватись і звикнути. У період адаптації може виникнути бажання повернутись на фронт, адже те життя здається простішим, зрозумілішим і правильнішим.
Тобі потрібен час і щоб усвідомити та пережити те, що відбувалось на війні. Це важко, від цих переживань ти можеш погано почуватися. Таке осмислення також може тривати довго — кілька місяців, пів року, іноді рік. Та навіть через роки якісь риси та звички назавжди залишаться з тобою, і це нормально.
Адаптація може відбуватись довше, якщо тобі довелось пережити щось, що зараз повертається так званими симптомами повторного переживання важкого стресу: нав’язливими спогадами, флешбеками чи сновидіннями; чимось, про що не хочеться згадувати, а воно все одно лізе в голову.
Щоб полегшити свій стан: ● не вживай алкоголь та інші психоактивні речовини, вони пригнічують нервову систему, погіршують твій стан і з часом спричинюють залежність; ● дай собі час — твій стан непростий, але нормальний як для того, що тобі довелось пройти;● шукай те, що дасть тобі підтримку, відчуття безпеки або спокою; те, що для тебе матиме сенс; це можуть бути ті самі речі, що до війни, або нові, адже стільки всього змінилось; ● тримай зв’язок з побратимами, це важливо навіть після закінчення служби; ● не давай місця почуттю провини — ти повернувся/лась, отже, на це були поважні причини; це не твоя провина, а твоя відповідальність — робити те, що ти можеш, там, де ти є тут і тепер.
Якщо твій стан істотно не змінюється або погіршується протягом тривалого часу (кілька місяців і більше) і адаптуватись все ще важко, звернися по підтримку до фахівця/чині у сфері психічного здоров’я.

Якщо тягне повернутись назад

Це бажання викликає чи не найбільше нерозуміння з боку близьких. Якщо в тебе виникає бажання повернутися назад, отже, триває твій період адаптації до цивільного життя, де ти є зараз, нових правил і умов. Чи вдається тобі усвідомити, що ти уже в цивільному середовищі? Чи можеш відчути себе тут, отримати тут підтримку й бути потрібним/ою?
Природно бажати повернутися. Там ти розумів/ла, що відбувається, почувався/лася на своєму місці, там лишились твої побратими/посестри. Там було заради чого залишатись, але тепер потрібно знаходити причини бути тут. Чи є в тебе тут робота, заняття, родина, захоплення, друзі?
Для повернення й адаптації потрібно багато внутрішньої сили та терпіння. Те, що ти проходиш зараз після повернення, — це не кінець, а продовження твого шляху воїна, і, можливо, потім це допоможе тобі підтримати і своїх побратимів/посестер, що будуть повертатись.
Що ти можеш зробити:● Зверни увагу на сон, їжу, режим дня, спорт. Це базові потреби, які ти маєш задовольнити для гарного самопочуття. ● Відвідай зустріч ветеранів/ок, поділись там своєю історією і дізнайся, як цей період проходять інші. Ти маєш свій важливий досвід і проходиш його по-своєму, але може виявитись, що ти не самотній/самотня в цьому. ● Спробуй згадати й написати список того, що раніше допомагало тобі справлятися зі складними емоційними переживаннями. Можливо, це те, що допоможе і зараз. Напиши список, щоб мати його напохваті у скрутні моменти.● Звернись по допомогу до фахівця/чині з психічного здоров'я, якщо пригніченість і складні думки заважають тобі жити, робити прості буденні речі, як-от виходити з дому тощо.

Якщо є сильна тривога та тривожні переживання за майбутнє

Переживати за майбутнє — цілком нормально, особливо в теперішніх умовах. Якщо ти робиш це надмірно — надто часто або постійно, і це заважає тобі виконувати повсякденні справи та псує якість життя, тоді слід замислитись про звернення по психологічну допомогу до відповідного фахівця/чині — психолога/ині або психотерапевта/ки.

Щоб допомогти собі ще до звернення до фахівця, можеш застосувати техніку «Дерево прийняття рішень» Батлера та Хоупа.

Візьми аркуш паперу. Задай собі послідовно 3 запитання:
1. Про що я переживаю? Запиши відповідь
2. Чи це реальна проблема і чи можу я щось зробити для її розв’язання?
Якщо відповідь «Так» — розроби план розв'язання проблеми й перейди до наступного запитання, якщо відповідь «Ні» — відпусти переживання та спрямуй увагу на щось корисніше.
3. Чи я можу щось зробити для втілення цього плану зараз?

Якщо відповідь «Так, я можу» — зроби це, відпусти переживання та спрямуй увагу на щось корисніше. Якщо відповідь «Ні» — заплануй, як і коли саме ти будеш втілювати розроблений план; відпусти переживання та спрямуй увагу на щось корисніше.

Якщо твої переживання стосуються ситуацій та подій, які є нереалістичними, малоймовірними або на які ти зовсім не маєш впливу, то вони здебільшого є некорисними, та ще й позбавленими сенсу.

Як молоді люди можуть потребувати підтримки та опори старших, так ти прагнеш бути потрібним/ою своїм близьким, особливо в умовах, коли ви тривалий час були далеко один від одного. Полегшити твою адаптацію до цивільного життя після звільнення за віком допоможе турбота — тебе про себе та близьких і близьких про тебе. Турбота — це психологічна протилежність байдужості та апатії. Якщо ти не можеш досягти продуктивності, не маєш змоги або потреби турбуватись про інших людей, справи чи ідеї, у тебе може виникати байдужість, пригніченість, почуття безсилля. Тож дбай про себе, відстежуй свої емоції та їхнє фізичне відображення в тілі й обирай стратегію поведінки, які ми описували вище.

Потребуєш психологічної підтримки?

Дзвони на Лінію Veteran Hub щодня з 9 до 21 години

Illustration

У цій статті ти дізнаєшся, які обстеження варто регулярно робити, на які симптоми звертати увагу, до яких фахівців іти.

Illustration

Що потрібно знати, щоб впоратись із потенційними викликами, та чому звільнення за віком — це не кінець, а продовження шляху?

Illustration

Розповідаємо про інструменти, які можуть бути тобі корисними в період адаптації до цивільного життя після звільнення зі служби.